zdjęcia kolorowe czy czarno-białe ?

Czy zdjęcie będzie się lepiej prezentować w kolorze czy  w formie dwukolorowej ? Może oba rozwiązania są właściwe ? Wybór kolorystyki zdjęć jest częstą rozterką przy obrabianiu zdjęć. Oto kilka pytań, które  warto sobie zadać przy podejmowaniu decyzji.

1. Czy to zlecenie komercyjne ?

Większość zdjęć tworzonych komercyjnie to zdjęcia kolorowe. Barwy są ważne szczególnie przy fotografii produktowej czy jedzenia. Również w reportażu ślubnym część zdjęć powinna być kolorowa – Młoda Para będzie prawdopodobnie chciała móc sobie przypomnieć jak była przystrojona sala weselna, czy jak wyglądał bukiet Pani Młodej.

W fotografii architektury czy portrecie częściej można pozwolić sobie na zdjęcia czarno-białe.

kolorowe zdjęcia architektury

budynki często wyglądają ciekawie na zdjęciach czarno-białych jednak warto pamiętać o oczekiwaniach klienta, powyższe zdjęcie pozbawione kolorów nie pasowałoby do tworzonego folderu reklamowego

 

2. Jakie emocje ma wyrażać zdjęcie ?

Klasyczna fotografia jest czarno-biała. Jeśli chcemy pozostać w tym klimacie warto usunąć kolory. Fotografia nowoczesna, wesoła to najczęściej barwne, dobrze nasycone ujęcia.

kolorowe zdjęcie ślubne

wyjście z kościoła to w dniu ślubu jeden z weselszych i najbardziej dynamicznych momentów – warto podkreślić jego charakter kolorami

 

3. Czy główny obiekt na zdjęciu jest właściwie odizolowany lub wyróżniony od reszty kadru ?

Najczęściej kolor nic tu nie zepsuje ani nie poprawi. Osobiście jednak lubię w takich wypadkach zdjęcia czarno-białe.

czarno-białe zdjęcia ślubne

w sytuacji powyżej kolory ścian i podłogi odwracały uwagę od tańczących, aby podkreślić główny temat zdjęcia wykorzystałem lampę błyskową i dodatkowo usunąłem kolory

 

4. Czy na fotografii występują dominujące kolory zwracające uwagę na główny motyw zdjęcia ?

Jeśli tak – kolor. W takich przypadkach usunięcie barw zazwyczaj wpłynie negatywnie na odbiór obrazu. Jeśli jednak oprócz koloru  główny motyw jest wyróżniony przez jego jasność to oba rozwiązania mogą pasować.

5. Czy obraz jest “wyprany” z kolorów z powodu oświetlenia lub jego barwy? 

Jeśli tak to zazwyczaj lepsze będzie całkowite usunięcie kolorów. Może jednak mała różnorodność kolorystyczna działa w ciekawy sposób na fotografię ?

6. Czy główny obiekt jest wyróżniony przez kolor ?

Oczywiście zostawiamy kolor! Zmniejszając saturację ryzykujemy zwrócenie uwagi odbiorcy zdjęcia na lepiej oświetlone fragmenty. Wyróżnienie kolorem jest świetnym sposobem na przykucie uwagi.

kolory strojów mnichów były istotne przy tworzeniu krótkiego reportażu z ich pobytu we Wrocławiu i musiałem o tym pamiętać robiąc zdjęcia

 

7. Czy to pojedyncza ilustracja czy część większego projektu ? 

Warto być konsekwentnym. Jeśli cały cykl jest kolorowy to prawdopodobnie nie warto wyróżniać jednego zdjęcia poprzez zmniejszenie saturacji.

 

Chociaż ostateczną decyzję o tym czy wykonywane zdjęcie będzie kolorowe czy czarno-białe podejmujemy przy komputerze, warto wiedzieć czego chcemy już w momencie naciskania spustu migawki. Robiąc zdjęcie kolorowe powinniśmy zwrócić uwagę na inne aspekty kadru niż przy zdjęciu czarno-białym i tego często nie można poprawić pracując w programie graficznym. Warto stosować prewizualizację !

 

 

Komentarze

comments