Sesja firmowa do Teams i LinkedIn

Do tego jak duża jest  rola dobrych zdjęć w zawodowych serwisach społecznościowych typu LinkedIn nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Nierzadko podczas rozmów z klientami indywidualnymi rozmawiam też tym jak ważne są dla nich zdjęcia w komunikacji wewnątrz firmy czyli w komunikatorach w rodzaju Teams. Gdy wiele osób pracuje w trybie zdalnym, w firmach których pracownicy nierzadko są rozproszeni po biurach w krajowych i zagranicznych lokalizacjach osobisty kontakt pomiędzy współpracownikami bywa rzadki. Często słyszę o osobach, które miesiącami współpracują przy projekcie, a nigdy się nie spotkały i czasem nawet nie są pewne jak wyglądają ich partnerzy biznesowi. W takiej sytuacji tak prosta rzecz jak starannie wykonane zdjęcie umieszczone w stopce maila lub komunikatorze firmowym nabiera znaczenia.

W minionym roku jedna z firm poprosiła mnie o zrobienie rozeznania wśród wybranych firm (w tym konkurencji) jak wyglądają zdjęcia ich pracowników, m.in. na stronach internetowych, w stopkach mailowych i LinkedIn. Research był pierwszym etapem przygotowań do sesji wszystkich pracowników mojego klienta. Myślę, że pomysł na budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez publikację spójnych zdjęć wszystkich zatrudnionych to świetny pomysł!

Po rozeznaniu się przystąpiliśmy do opracowywania konceptu na zdjęcia. Głównym celem było wykonanie zdjęć portretowych do komunikacji wewnątrz firmy czyli do komunikatora Teams, stopek mailowych i wewnętrznego systemu. Dodatkowo oczywiście zdjęcia mogły zostać wykorzystane na LinkedIn czy w bardziej prywatnych celach.

Aby sfotografować blisko 200 osób musieliśmy się dopasować do ich planów urlopowych, planów wyjazdów (znaczna część z nich na co dzień pracuje w terenie) jak i nieprzewidzianych sytuacji (np. urlopy zdrowotne).

sesja do teams i stopek mailowych

Oczywiście przy sesji, która łącznie trwała 7 dni rozłożone na dwa miesiące łatwo o nieprzewidziane sytuacje. Bywały dni, kiedy musieliśmy zmienić miejsce realizacji (przy zachowaniu możliwie spójnego tła zdjęć). Były dni kiedy makijażystka była dostępna tylko przez część dnia zdjęciowego.

Pomimo drobnych przeciwności losu udało nam się!

 

Oczywiście takie przedsięwzięcie przy większej firmie to spory wydatek. Jednak wszystko jest wykonalne przy odpowiedniej komunikacji! W tym przypadku zaproponowałem klientowi obniżenie kosztów poprzez rezygnację z pełnego retuszu portretów. Skoro głównym celem jest wykorzystanie miniaturek zdjęć to i tak efekt prac retuszerskich nie będzie mocno widoczny, a przy niektórych zdjęciach stanowi on znaczący procent kosztów całej sesji. Skrócenie czasu sesji poprzez realizację zdjeć wielu osób w jednym terminie może być kolejnym sposobem na obniżenie kosztów projektu o tej skali.

Komentarze

comments