Jak się przygotować do sesji biznesowej – najważniejsze porady

Odpowiednie przygotowania do sesji biznesowej mogą być kluczowym elementem świetnych zdjęć portretowych. Zaniedbania kilku najważniejszych kwestii mogą sprawić, że będziemy wyglądać na zdjęciach dużo poniżej naszych możliwości lub otrzymamy fotografie, które nie spełniają naszych oczekiwań. Zwykle kwestie przygotowań omawiane są z fotografem przed sesją i to on powinien pomóc w tym temacie. Dziś jednak proponuję uniwersalny zestaw wskazówek, podpowiadających jak się przygotować do sesji biznesowej. Sprawdzi się on w przypadku każdej sesji biznesowej czy wizerunkowej.

Zapraszam więc do przeczytania poradnika, który pomoże w przygotowaniach do wykonania udanych portretów biznesowych.

1. Plan i pomysł czyli określenie oczekiwań i wybór lokalizacji

 

Zacznijmy od początku czyli od określenia tego jak ma wyglądać efekt końcowy sesji biznesowej. Chcemy zrealizować sesję w studiu i na jednolitym tle czy może w biurze? A może w przestrzeni miejskiej? Tego tupu decyzje mogą być kluczowe w kolejnych etapach przygotowań do sesji ale również w momencie tworzenia oferty przez fotografa. Pamietajmy, że każda lokalizacja ma swoje wady i zalety. Studio fotograficzne gwarantuje możliwość wykonania zdjęć o każdej porze dnia, niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki ciekawej lokalizacji w plenerze zyskujemy mniej oczywiste i mniej powtarzalne fotografie. Wybór miejsca wykonania zdjęć może mieć też wpływ na kwestie organizacyjne – w przestrzeni miejskiem trudniej chociażby o znalezienie miejsca do swobodnej zmiany stroju.

Na tym etapie przygotowań do sesji polecam przejrzenie zdjęć w sieci – mogą to być ujęcia z portfolio wybranego fotografa, profile z serwisu LinkedIn, inspiracje Pinterest’a lub po prostu wyniki wyszukiwań grafik Google. Tak czy inaczej warto wybrać kilka/kilkanaście zdjęć, które w jakiś sposób obrazując na czym nam zależy. Dzięki temu jednej strony ułatwimy sobie przekazanie tych informacji fotografowi. Z drugiej może nam to pomóc w wyborze lokalizacji, a może nawet stylizacji do zdjęć.

Ten etap przygotowań często bywa najbardziej czasochłonny w momencie rozmyślań o tym, jak się przygotować do sesji biznesowej. Jednak decyzje w nim podjęte maja bardzo duży wpływ na efekt końcowy sesji więc będzie to czas dobrze zainwestowany.

przygotowania do sesji biznesowej i wizerunkowej

Sesja biznesowa w biurze to świetny pomysł! Niestety nie każda przestrzeń równie dobrze się sprawdzi podczas realizacji sesji zdjęciowej – warto to wziąć pod uwagę i w razie wątpliwości porozmawiać o nich z fotografem.

 

2. Wybór stroju i dodatków podczas przygotowań do sesji

 

Decyzje związane z wyborem miejsca realizacji zdjęć i stylu zdjęć ułatwiają wybór stroju. Jeśli na przykład sesja ma być w luźnym stylu, realizowana w przestrzeni miejskiej to oczywistym się staje, że potrzebujemy ubrań, które będą do tego pasować. Tym samym błyskawicznie odrzucamy super formalne rozwiązania. Następnie na podstawie wybranych, casualowych ubrań dobieramy odpowiednie dodatki jak na przykład biżuterię i zegarek.

Jaki więc wybrać strój, w momencie gdy zastanawiamy się, jak się przygotować do sesji biznesowej? Jeśli zdecydowaliśmy się na zdjęcia w neutralnym otoczeniu, jak na przykład jednolite tło w studiu fotograficznym, to w kwestii stylizacji możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Wybierając któryś z odcieni szarości w tle właściwie możemy wówczas wystąpić w dowolnej kolorystyce. W przypadku wyboru tła kolorowego zdecydowanie warto wziąć tę barwę pod uwagę dobierając stroje. Jednak pamietajmy – tło o intensywnym nasyceniu może sprawić, że zdjęcia będą miały dużo mniej uniwersalne zastosowanie! Tak samo jest w przypadku stroju – mocno wyrazisty, jednoznacznie formalny lub luźny jego charakter sprawią, że fotografie mogą nie pasować do niektórych zastosowań. Warto więc podczas przygotowań do sesji biznesowej świadomie podjąć decyzję w kwestii formalności stroju.

Daria portrety wizerunkowe Wrocław

Bardziej czy mniej formalne zdjęcia biznesowe? Przed sesją warto przemyśleć, które bardziej nam się przydadzą i dobrać do nich odpowiednie stylizacje

Dodatki? Dobrze by nawiązywały kolorystyką i stylem do stroju. Ostatnio coraz częściej spotykam się z opaskami sportowymi na nadgarstkach klientów. Przy formalnych zdjęciach, jakimi są fotografie biznesowe, zdecydowanie polecam w to miejsce zegarek. Jeśli nie mamy eleganckiego zegarka to po prostu zrezygnujmy z opaski bo może ona popsuć efekt naszych starań przy wyborze stylizacji. Oczywiście od tej zasady są wyjątki! Jeśli pomimo formalnego stroju chcemy zwrócić uwagę na swoje zainteresowanie sportem to odpowiedni zegarek sportowy może być ciekawym do tego nawiązaniem. Pamiętajmy też, że często przeoczanym dodatkiem do stroju są okulary. Jeśli mamy kilka par warto je zabrać na sesję aby wspólnie z fotografem dobrać odpowiednią do danej stylizacji. Osoby, które nie chodzą stale w okularach powinny rozważyć, czy ten element warto wykorzystać podczas sesji. Ze swojej strony zawsze polecam zabranie okularów i podjęcie takiej decyzji w porozumieniu ze stylistką, wizażystką (jeśli są obecne na sesji) i fotografem.

W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że całej sesji nie musimy realizować w jednym stroju czy w kilku strojach o jednym stopniu formalności! Zdecydowana większość moich klientów zgłasza zapotrzebowanie na ujęcia do kilku różnych zastosowań. Od formalnych (prasa czy oferty handlowe), przez półformalne (do prezentacji branżowych) po luźne (komunikator firmowy lub prywatne social media). W takiej sytuacji zdecydowanie warto przygotować różne stroje do różnych zastosowań. Wykorzystajmy okazję aby zapewnić sobie dobre zdjęcia na każdą okazję. Koszt i nakład pracy z tym związany jest nieporównywalnie mniejszy niż planowanie kolejnej sesji za kilka miesięcy.

sesje wizerunkowa studio Wrocław

Odpowiednio dobrana stylizacja pomoże podkreślić nasz styl i sprawić, że zdjęcia będą naprawdę udane.

 

3. Makijaż i fryzura na sesji biznesowej

 

W przypadku sesji pań często jestem pytany czy warto decydować się na usługę makijażystki, czy to rzeczywiście coś zmienia w sytuacji gdy zdjęcia będą potem poddawane dokładnemu retuszowi. Zdecydowanie warto! Niezależnie od tego jak bardzo zdjęcia będą retuszowane odpowiedni makijaż zawsze wpływa korzystnie na efekt końcowy sesji zdjęciowej. Warto jednak pamiętać, żeby nie powierzać tego zadania niesprawdzonej makijażystce lub takiej, która nie specjalizuje się w makijażach fotograficznych. Specjalistka w tej dziedzinie nie tylko zna trendy, jest świadoma tego jak światło fotograficzne zmienia postrzeganie makijażu ale również bierze pod uwagę przyzwyczajenia i oczekiwania klientek. I w tym momencie przygotowań do sesji warto wziąć pod uwagę poprzednie etapy. Przy makijażu kobiecym kolory wykorzystane w stroju mogą mieć wpływ na to jak ostatecznie będzie wyglądał makijaż. Podobnie jest ze stylem realizowanych fotografii.

Idealnie jest gdy makijaż jest przygotowany w miejscu sesji, bezpośrednio przed jej rozpoczęciem, a makijażystka zostanie chwilę po skończeniu pracy aby upewnić się, że efekt wygląda dobrze na zdjęciach.

Jak się przygotować do sesji biznesowej

Brak makijażystki na sesji obniża jej koszty jeśli jednak budżet na to pozwala to szczerze polecam tę usługę.

 

W przypadku sesji dla większej liczby osób i przy ograniczonym budżecie mogę podpowiedzieć jak zaoszczędzić trochę na obsłudze sesji nie wpływając znacznie na jakość oddawanych zdjęć. W takiej sytuacji można rozważyć skorzystanie z tzn touch-up’ów czyli korekt makijażu dziennego pań. Taka usługa polega na dopasowaniu do standardów sesji zdjęciowych makijaży wykonanych własnoręcznie przez fotografowane panie.

Jeśli chodzi o makijaż dla panów tutaj moim zdaniem sytuacja jest mniej jednoznaczna. W przypadku osób z problemami skórnymi zdecydowanie zalecam profesjonalny makijaż na sesji, który obejmuje między innymi wyrównanie kolorystyki cery, ukrycie niedoskonałości cery czy rozjaśnienie worków pod oczami. Przy sesjach, których efekty mają być publikowane w dużym formacie lub magazynach biznesowych też raczej polecam taką usługę. Jeśli zaś mowa o zdjęciach do CV, mediów społecznościowych czy na strony internetowe to w takich przypadkach zwykle wystarczy samo zmatowienie cery.

 

4. Odpoczynek i odpowiednie nastawienie.

 

Dość oczywisty, a jednak czasem pomijany element przygotowań do sesji portretowych. Zmęczone oczy czy cera nie będą naszą najlepszą wizytówką na zdjęciach. Zaplanujmy więc jej termin tak, aby mieć sposobność nieco odpocząć choć na dzień/dwa przed ich wykonaniem. I tak, zdaję sobie sprawę, że zawsze mogą się trafić nieprzewidziane wydarzenia, które zakłócą nasz sen. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ. O ile to jednak możliwe warto zaplanować sobie chociaż jedną dobrze przespaną noc bezpośrednio przed spotkaniem z fotografem.

profesjonalna sesja biznesowa we Wrocławiu

Pierwsza profesjonalna sesja zdjęciowa bywa dużym przeżyciem. Zdystansowanie się do emocji i zaufanie fotografowi nagrodzą nas świetnymi fotografiami i wspomnieniami.

 

Pamiętajmy aby się zbytnio nie stresować sesją. Bardzo często słyszę, że fakt fotografowania jest stresujący dla moich modeli. To bardzo powszechne u osób, które nigdy nie miały profesjonalnej sesji biznesowej. Studio potrafi onieśmielić jednak nie warto dawać się ponieść tym emocjom. Spróbujmy się wyluzować i zaufajmy fotografowi.

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogły w odpowiedzi na pytanie jak się przygotować do sesji biznesowej i wizerunkowej. Proszę o kontakt gdybyście potrzebowali więcej informacji w tej kwestii – z przyjemnością pomogę!

 

Komentarze

comments