jak zadbać o zdrowie fotografa ?

Powoli zaczyna się tzw “sezon ślubny” czyli okres, w którym fotografowie ślubni mają zdecydowanie więcej zleceń niż przez resztę roku. Myślę, że to dobry moment aby napisać o tym co możemy zrobić aby pomimo niewielkiej ilości wolnego czasu i wzmożonego wysiłku nie zapomnieć o własnym zdrowiu.

Dla niewtajemniczonych – chociaż nasza praca wydaje się mało wymagająca fizycznie to w rzeczywistości jest inaczej i wykonywanie tego zawodu łączy się z ryzykiem wystapienia chorób typowych dla fotografów.

1. Zadbaj o kręgosłup
Praca przy reportażu fotograficznym łączy się z noszeniem przez wiele godzin kilogramów sprzętu fotograficznego, częstym schylaniem się czy przyjmowaniem innych, czasami nienaturalnych póz. Niestety problemy z kręgosłupem są najczęstszym problemem zdrowotnym w naszej grupie zawodowej.

Oto kilka podstawowych sposobów pomagających ustrzec się przed problemami z kręgosłupem:
– uprawiaj sport – najlepiej dyscypliny, które mocno angażują mięśnie pleców jak np. pływanie; dzięki temu możesz dodatkowo ustrzec się przed innymi problemami ze zdrowiem – np zespołem cieśni nadgarstka
– zamiast fotograficznej torby na ramię zacznij używać toreb, które można przypiąć do paska spodni
– kup lżejszy aparat – może warto zrezygnować z wielkiego aparatu na rzecz takiego, który pozwoli odciążyć plecy ?
– staraj się równomiernie obciążąć kręgosłup – jeśli pracujesz na 2 aparatach równocześnie warto zainwestować w pasy pozwalające wygodnie nosić aparaty na ramionach
– zadbaj o właściwą pozycję podczas pracy przy biurku

2. Wyśpij się
Zlecenia ślubne zazwyczaj kończą się po północy, po nich trzeba jeszcze wrócić do domu. W dni, w które pracujemy nad obróbką zdjęć też nie zawsze pamiętamy o tym jak ważny jest ośmiogodzinny sen. Pozwala odpocząć oczom, zregenerować się mięśniom, a wypoczęta głowa ma lepsze pomysły na nowe kadry.

3. Zadbaj o oczy
Fotograf niemal cały czas pracuje oczami. O ile fotografowanie nie męczy bardzo wzroku to wielogodzinna praca przy komputerze już tak.

Jak zadbać o najważniejszy ze zmysłów w pracy z fotografią ?
– daj oczom odpocząć, minimum 5-10 minut co godzinę pracy przed monitorem
– pamiętaj o witaminie A – to ona wspomaga pracę oczu, znajdziesz ją m.in. w marchwi i tranie
– wykalibruj monitor – jasność i kontrast ustawione na 100% niepotrzebnie męczą oczy
– patrz na zieleń – zielony kolor uspokaja i daje odpocząć wzrokowi

4. Daj odpocząć głowie.
Z doświadczenia wiem, że w sezonie ślubnym zdarza się realizować nawet do kilku zleceń dziennie – ich zaplanowanie, przeprowadzenie i wielogodzinne wysiadywanie przed komputerem potrafią być wyczerpujące dla całego organizmu. Oprócz tego każdy z nas myśli też o ksiegowości, prowadzeniu strony internetowej/bloga, kontakcie z klientami za pośrednictwem facebooka, negocjacjach z klientem, planowaniu działań na kolejne miesiące, promocji swoich zdjęć. Zajmowanie się tym wszystkim bywa stresujące, a w sezonie ślubnym takich zajęć jest szczególnie dużo. Pamiętaj o odpoczynku i przerwie w pracy aby po 2-3 latach nie zrazić się do prowadzenia własnej firmy i do zdjęć!

5. “Wbudowana stabilizacja”

Gdy jesteśmy zmęczeni nasze dłonie są mniej stabilne i trudniej utrzymać aparat bez drgań. Przy pracy w słabym świetle lub na długich ogniskowych jest to szczególnie niekorzystne dla fotografującego.

Aby móc utrzymać jak najdłuższe czasy migawki bez poruszenia pamiętaj o metodzie wykorzystywanej przez specjalistów od powstrzymywania drgań dłoni – osby zajmujące się strzelectwem. Przed każdym zleceniem zadbaj o odpowiednie zaopatrzenie organizmu w magnez.

I to już koniec…
Chociaż powyższą listę piszę z myślą o szczególnie intensywnym okresie pracy fotografów to staram się te zasady stosować przez cały rok. Mam nadzieję, że i Wy wkrótce zaczniecie.

Komentarze

comments