ile trwa praca nad zdjęciami ślubnymi

Co jakiś czas zdarza mi się spotkać z opinią, że fotografowie ślubni żądają zbyt wysokiego wynagrodzenia za krótką pracę przy dokumentowaniu uroczystości. Dziś chciałbym dokładniej opisać na czym tak naprawdę polega praca fotografa ślubnego, ile czasu zajmuje i pokazać, że nie jest to tylko kilkugodzinne fotografowanie.

Postaram się dokładnie przedstawić czynności niezbędne do zrealizowania zlecenia – od pierwszego kontaktu z klientem do oddania zdjęć. Chociaż liczenie czasu trwania każdej czynności może wydawać się zbyt szczegółowe to zapewniam, że przy realizacji kilkudziesięciu zleceń rocznie nawet takie drobiazgi nabierają znaczenia.

1. Zaczyna się od wymiany maili/telefonów, w których umawiamy się na pierwsze spotkanie. W czasie jego trwania przedstawiam swoją ofertę, wysłuchuję oczekiwań klienta, omawiamy najważniejsze kwestie mogące wpłynąć na koszt realizacji zlecenia, po spotkaniu przesyłam wzór umowy. [do trwania spotkań doliczam czas potrzebny na dojazd na miejsce]

czas trwania –  minimum 1,5 godziny

2. Jeśli klientowi odpowiada moja cena i warunki umowy to następuje drugie spotkanie, na którym precyzujemy i podpisujemy umowę.

czas trwania – około 1 godziny

3. Rozmowa telefoniczna/wymiana maili/spotkanie na około tydzień przed ślubem. Jego celem jest upewnienie się, czy nie zmieniły się jakieś szczegóły (np adres przygotowań do ślubu), poznanie dokładnego harmonogramu dnia ślubu.

czas trwania – ok 1 godziny

4. Przygotowanie i pakowanie sprzętu fotograficznego, sprawdzenie czy karty pamięci są puste, ładowanie akumulatorów, czyszczenie obiektywów…

czas trwania – minimum 20 minut

5. Dojazd na miejsce przygotowań. Liczę czas w najbardziej optymistycznym scenariuszu czyli w przypadku gdy przygotowania odbywają się w moim mieście. Często jednak ślub ma miejsce kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset kilometrów dalej (wówczas zdarza mi się wyjechać dzień wcześniej).

czas trwania – minimum 30 minut

6. Fotografowanie w dniu ślubu. Najczęściej zaczynam około godziny 9 rano i jestem z Młodą Parą do końca oczepin czyli do godziny 1.00 w nocy.

czas trwania – około 16 godzin

7. Pakowanie i powrót. Ponownie liczę najbardziej optymistyczną wersję

czas trwania – 40 minut

8. Kopiowanie zdjęć z wesela, tworzenie kopii zapasowych wszystkich plików.

czas trwania – minimum 1 godzina

9. Opracowywanie szczegółów pleneru. Zazwyczaj w kilka dni po ślubie razem z Młodymi sprawdzamy prognozę pogody i ostatecznie ustalamy miejsce i termin pleneru – czasem kończy się na rozmowie telefonicznej, niekiedy dodatkowo się spotykamy. Często para młoda oczekuje kilku propozycji miejsc, w których mogą być sfotografowani. W wyjątkowych sytuacjach muszę wcześniej zdobyć zgodę na wykonanie zdjęć w wybranej lokalizacji. Jeśli wybrane miejsce/miejsca są blisko to lubię je wcześniej obejrzeć, zaplanować kilka kadrów, zobaczyć jakiego światła mogę się tam spodziewać..

czas trwania – minimum 1 godzina

10. Zdjęcia plenerowe. Zależnie od miejsca, pogody i oczekiwań Pary Młodej sesja plenerowa może trwać od 3 do 12 godzin. Aby nieco przyśpieszyć tę wyliczankę dodaję tu już czas dojazdu.

czas trwania – przeciętnie 5 godzin

11. Kopiowanie zdjęć plenerowych, tworzenie zapasowych kopii bezpieczeństwa.

czas trwania – minimum 20 minut

12. Oglądnięcie wszystkich zdjęć, wybranie zdjęć do obróbki, obróbka. Tutaj znowu czas bywa bardzo różny, szczególnie jeśli chodzi o samą obróbkę. Są zdjęcia, którym wystarczy poświęcić 2-3 minuty ale są i takie które wymagają znacznie więcej. Zakładam, że klient otrzyma 200 ujęć.

czas trwania – minimum 18 godzin

13. Tworzenie prezentacji multimedialnej. Najczęściej nie zajmuję się tym osobiście jednak nawet przeglądnięcie gotowej prezentacji, zaproponowanie poprawek i oglądnięcie ostatecznej wersji trochę zajmuje.

czas trwania – 1 godzina

14. Przygotowanie projektów pudełek, wybór zdjęć do wywołania, wykonanie odbitek.

czas trwania – minimum 1 godzina

15. Wypalenie płyt. Niby drobiazg ale przy oddawaniu kilku egzemplarzy płyt ponownie chwilę to trwa.

czas trwania – minimum 40 minut

16. Wystawienie rachunku, oddanie zdjęć klientowi (czyli kolejne spotkanie), uścisk dłoni w podziękowaniu za współpracę.

czas trwania – śrdenio 1,5 godziny

 

Łączny minimalny czas potrzebny na zrealizowanie zlecenia ślubnego -> 50 godzin i 50 minut efektywnej pracy

Oczywiście jest to czas przybliżony. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że często trwa to dłużej. Nie da się też wszystkich czynności wykonać jednym ciągiem, chociażby dlatego, że trzeba dopasować termin pleneru do Pary Młodej i do pogody, nie można obrobić wszystkich zdjęć nie odchodząc od komputera. Jeśli dzielimy więc pracę na kilka “etapów” to rzeczywisty czas jej wykonywania jeszcze nam się wydłuża.

 

Chciałbym jeszcze na koniec wspomnieć o kilku drobiazgach:

– są to wyliczenia tylko bezpośrednio związane ze zrealizowaniem zlecenia, nie wziąłem tu pod uwagę innych czynności, które również zajmują czas fotografa i są związane z prowadzeniem firmy (czyli np administrowanie strony, pisanie bloga, prowadzenia funpage’a na facebooku, prowadzenie rachunkowości, przygotowywanie oferty, udział w targach ślubnych, reklamowanie się na portalach z branży ślubnej, doskonalenie warsztatu i wiele innych)

– do wykonania sesji oprócz mojego czasu należy doliczyć jeszcze czas poświęcony przez współpracowników czyli chociażby asystenta w czasie sesji plenerowej oraz osoby tworzącej prezentację multimedialną

– podane czasy trwania czynności są w niektórych przypadkach mocno zaniżone – jednym z “najdelikatniej” potraktowanych elementów jest tu czas dojazdu i powrotu z wesela, takie dojazdy same  potrafią zająć kilkanaście godzin, a w niektórych przypadkach fotograf wyjeżdża na zlecenie w piątek po południu aby wrócić w niedzielę wieczorem

– przy wyliczaniu nie wziąłem pod uwagę możliwych opóźnień, komplikacji czy dodatkowych spotkań, które się zdarzają i są niezależne od fotografa

 

Komentarze

comments