Rola makijażu w sesji portretowej

Przy rozmowach o sesjach portretowych nierzadko spotykam się z pytaniami dotyczącymi konieczności wykonania profesjonalnego makijażu. Niekiedy panie twierdzą, że są w stanie same się pomalować i zatrudnienie wizażystki to dla nich niepotrzebny wydatek. Tym bardziej, że przecież zdjęcia będą poddane obróbce. Również przy sesjach dla firm pracodawcy chcą obniżyć koszty rezygnując z usługi makijażu.

Chociaż rozumiem chęć zaoszczędzenia to szczerze doradzam skorzystanie z opcji makijażu z wielu powodów. W tym wpisie chciałbym przedstawić najważniejsze z nich

1. Retusz nie zastąpi makijażu

Retusz zdjęć portretowych zdecydowanie poprawia ich atrakcyjność na wiele sposobów – umożliwia zniwelowanie przebarwień skóry, wybielenie zębów, czy rozjaśnienie oczu. Dzięki obróbce zdjeć fotograf/retuszer może podkreślić pewne atuty i ukryć wady fotografowanej osoby, jest on jednak czasochłonny i ma swoje ograniczenia. Twarz będzie wyglądać najlepiej po wykonaniu makijażu i retuszu, pominięcie którejkolwiek z tych czynności będzie widoczna na zdjęciach. Retusz zdjęcia jest kolejnym etapem produkcji zdjęcia, nie zastąpi dobrze wykonanego makijażu.

Dla przykładu prezentuję zdjęcie Doroty, które zostało poddane retuszowi jednak makijaż został wykonany tylko na połowie twarzy. Szybkie porównanie dwóch stron fotografii pokazuje jak zmienił się wygląd modelki dzięki zaangażowaniu wizażystki.

makijaż i bez po retuszu

2. Zwykły makijaż dzienny nie zastąpi profesjonalnego makijażu fotograficznego

Zdarzają mi się rozmowy, podczas których słyszę, że fotografowana osoba  jest w stanie sama wykonać makijaż. Nie wątpię! Przecież niemal każda kobieta, w taki czy inny sposób, maluje się przed wyjściem z domu. Czy jednak można ten makijaż porównać do wykonanego przez profesjonalistę? Nawet jeśli tak to makijaż dzienny różni się od bardziej wymagającego makijażu fotograficznego, szczególnie jeśli sesja będzie odbywać się przy świetle lamp studyjnych. Kolejnym aspektem jest precyzja wykonania. Przy zbliżeniach, które właściwie są nieodłącznym elementem np sesji biznesowych, dość łatwo wyłowić niedoskonałości makijażu. Doświadczona wizażystka zadba aby makijaż był dokładny.

3. Panie z profesjonalnym makijażem lepiej czują się przed aparatem

Wielokrotnie widziałem różnicę w zachowaniu pań, która zachodzi w czasie przygotowywania ich do sesji przez wizażystkę. Panie z dobrze wykonanym makijażem po prostu czują się lepiej i są bardziej pewne siebie przed obiektywem! Czas, w którym przygotowywany jest make-up to też chwila, w której można odrobinę odpocząć przed zdjęciami. Wielu moich Klientów czuje pewną naturalną awersję do bycia fotografowanym więc chwila relaksu przed sesją zdecydowanie się im przyda. Oprócz makijażu proponuję też (w zależności od preferencji i pory dnia) kawę, wodę lub herbatę :)

zdjęcia portretowe bez makijażu

4. Wizażystka dba nie tylko o makijaż

Makijażystki, z którymi współpracuję podczas sesji zajmują się nie tylko wykonaniem make-up’u. Pomagają też w ułożeniu włosów i razem ze mną uczestniczą w wybieraniu stroju do sesji. Są na miejscu w czasie jej trwania i mogą wprowadzić poprawki do makijażu jeśli w trakcie wykonywania zdjęć stwierdzimy, że przydadzą się zmiany. Współpracuję z wizażystkami, które lubią swoją pracę więc w razie wątpliwości chętnie też doradzą w różnych codziennych problemach związanych z doborem kosmetyków!

[twentytwenty]
przed makijażem
po makijażu
[/twentytwenty]

5. Różnicę naprawdę widać

Na zdjęciach portretowych naprawdę widać różnicę pomiędzy makijażem wykonanym samodzielnie, a profesjonalnym. Niech dowodem na to będzie chociażby fakt, że bardzo mało publikuję zdjeć bez makijażu wykonanego przez wizażystkę. Takie ujęcia stanowią mniej niż 10% portretów pań w moim portfolio.

 

do powyższych zdjeć pozowała Dorota Kołodziej

make-up: Agnieszka Freus

Komentarze

comments