Jak się przygotować do sesji portretowej – poradnik| zdjęcia portretowe Wrocław

Jednym z sekretów udanej sesji zdjęciowej jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli fotografowana osoba na zdjęciach jest przemęczona (skutkiem całonocnej imprezy dzień wcześniej) lub ma nieodpowiednio dobrany strój to trudno będzie na zdjeciach otrzymać zadowalający efekt. Oto kilka prostych porad pomagających przygotować się do udanej sesji.

1. Zacznij przygotowania dzień wcześniej.

Przygotowania do zdjeć najlepiej rozpocząć w dniu ją poprzedzającym. Nie warto zostawiać wyboru i prasowania stroju na kilka minut przed wyjściem na sesję – dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w ostatniej chwili. Najistotniejszym jednak elementem na dzień przed zdjęciami jest odpoczynek. Zdecydowanie warto się dobrze wyspać, aby następnego dnia oczy były wypoczęte, a cera świeża. Nawet najlepszy makijaż nie pomoże jeśli na sesji zjawimy się zmęczeni i poddenerwowani z powodu nieprzespanej nocy. Dobrze też mieć świadomość na jakich fotografiach nam zależy i do czego będziemy je wykorzystywać. Jeśli wcześniej o tym nie zdecydowaliśmy to dzień przed jest ostatnim momentem aby to zrobić na spokojnie.

przygotowania do portretów

2. Strój.

Kolejnym, równie ważnym elementem przygotowań, jest odpowiedni dobór stroju. Co warto przygotować? Wiele zależy od efektu jaki planujemy uzyskać. Ubranie powinno podkreślać zalety figury i nie odwracać uwagi od twarzy. Na sesję, szczególnie studyjną, warto zabrać więcej elementów ubioru na wypadek gdyby te wybrane przez nas źle prezentowały się na zdjęciach. Jeśli współpracujemy z dobrym fotografem to z pewnością będzie on/ona w stanie pomóc w podjęciu właściwej decyzji przed rozpoczęciem zdjęć. Jest jednak kilka uniwersalnych regół, których warto się trzymać:

– powinieneś/powinnaś to lubić – jeśli wystąpimy przed obiektywem w ubraniu sprawiającym, że czujemy się niekomfortowo prawdopodobnie bedzie to widać na zdjęciach; zdecydowanie warto zabrać swoje ulubione stroje,
– jeśli czegoś nie przyniesiemy to nie będzie tego na zdjęciach – lepiej przynieść do studia więcej niż za mało. Jeśli długo zastanawiamy się nad zabraniem kolejnej koszuli lub marynarki to zdecydowanie trzeba ją zabrać – warto mieć ją ze sobą i nie wykorzystać niż żałować faktu pozostawienia jej w szafie. Jeśli czujemy, że w naszej garderobie czegoś brakuje to warto pójść do sklepu i uzupełnić braki. Jeśeli nie oderwiemy metek to najprawdopodobniej uda nam się zakupione ubrania zwrócić do sklepu po sesji.
– wybierz różne kolory – na zdjęciach najlepiej wyglądają jednolite barwy, nie warto zabierać zbyt dużo wzorzystych ubrań. Nie widząc ich jednak na żywo trudno powiedzieć co się sprawdzi – czasem to co wydaje się mało odpowiednie na zdjeciach wygląda świetnie. Niekiedy bywa też odwrotnie.
– nie bądźmy zbyt wybiórczy – pamiętajmy, że zdjęcia mają nam służyć przez jakiś czas, nie tylko podczas jednej pory roku. Warto zabrać elegancki podkoszulek, koszulę i marynarkę – może podczas sesji zdecydujemy się na nie planowana wcześniej stylizację.

jak się przygotować do sesji zdjeciowej

3. Włosy i makijaż (ten punkt dotyczy bardziej pań).

Fryzura to kwestia bardzo indywidualna więc zdecydujmy się na taką stylizację, w której czujemy się komfortowo. Warto na sesję przynieść szczotkę i lakier. Jeśli na sesji będzie obecna makijażystka i/lub stylistka fryzur to z pewnością będzie w stanie nam podpowiedzieć i pomóc przy układaniu włosów.

Przy zdjęciach do CV czy na zawodowe portale społecznościowe makijaż powinien wyglądać naturalnie. Należy zwrócić uwagę aby pomagał skupić się odbiorcy zdjęcia na oczach i ustach. Przydatny będzie błyszczyk lub pomadka. Pamiętajmy o uregulowaniu brwi. Błyszcząca cera jmoże być dużym problemem podczas sesji więc nie zapomnijmy o pudrze transparentnym. Jeśli przypadkiem go nie zabierzemy to bardzo prawdopodobne, że fotograf będzie przygotowany na taką ewentualność.

Zdecydowanie polecam umówienie się z profesjonalną makijażystką, która wykona makijaż do sesjii – zapewni nam to najlepszy możliwy efekt sesji portretowej. Współpracuję z kilkoma wizażystkami i z przyjemnością polecę którąś z nich.

Panowie powinni pamietać o odpowiednim zaroście i włosach o odpowiedniej długości. Wizytę u fryzjera waro zaplanować na około 4 dni przed sesją. Golenie wykonajmy na niedługo przed sesją aby zarost nie zdążył odrosnąć. Po goleniu należy dobrze nawilżyć cerę.

jak się przygotować do zdjeć portretowych

4. Praktyka czyni mistrza.

Przed sesją spędźmy kilka chwil przed lustrem – ćwiczenie mimiki twarzy z pewością nie pójdzie na marne. Zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać na zdjęciach. Zobaczmy, czy któryś z profili lubimy bardziej i powiedzmy o tym fotografowi przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć.

 

Mam nadzieję, że powyższe uwagi będą dla Ciebie przydatne. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w przygotowaniu do sesji serdecznie zapraszam do pisania komentarzy lub kontaktu drogą mailową. W miarę możliwości chętnie doradzę co możesz zrobić aby efekty sesji były jak najlepsze.

Komentarze

comments