Czym różnią się zdjęcia do kampanii wyborczej od tych wykonanych na potrzeby biznesu? Dla fotografa najważniejsza w tym przypadku jest świadomość pól eksploatacji tego rodzaju fotografii. Sesja zdjęciowa realizowana dla kandydatów powstaje głównie z przeznaczeniem do wykorzystania ujęć na plakatach wyborczych, billboardach, ulotkach, citylight’ach. Jakość zdjęć musi być więc odpowiednia do wykorzystania w niemal każdym formacie druku. Jest to aspekt, na który zwykle nie zwraca się uwagi przy zdjęciach do CV czy LinkedIn. Do tego dochodzą również zastosowania w prasie, social mediach czy na stronach internetowych ale to już takie samo zastosowanie jak w przypadku większości sesji biznesowych czy wizerunkowych.
Pani Monika Włodarczyk – radna i kandydatka do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Przy realizacji zdjęć na wybory większego znaczenia nabiera też odpowiednio wykonany makijaż fotograficzny. O ile przy klasycznych fotografiach biznesowych czasem można z niego zrezygnować to w przypadku zdjęć o tak szerokim spektrum wykorzystania, które z pewnością będą drukowane w większym rozmiarze, każda niedoskonałość w makijażu będzie łatwa do wychwycenia. Podobnie zresztą wygląda kwestia retuszu. Tu też nie ma miejsca na niedopatrzenia.
Łukasz Zbroszczyk – były burmistrz Kątów Wrocławskich
Tematy związane z doborem stroju do zdjęć kampanijnych zwykle zostawiam po stronie kandydatów. Często współpracują oni ze specjalistami od wizerunku czy marketingu politycznego i dzięki temu są świadomi swoich potrzeb. Wiedzą też do jakich dokładnie publikacji będą wykorzystywać fotografie i jaki wizerunek chcą na nich zaprezentować. Jakie stylizacje są najcześciej wybierane? To łatwo zaobserwować na plakatach podczas kampanii – portret w koszuli oraz w koszuli i marynarce to podstawa.
Wiesław Wabik – burmistrz Polkowic (2008-2016), obecnie radny miasta i gminy Polkowice (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej)
Podobnie jest w przypadku doboru kadru czy pozy portretowanego polityka. Właściwie zawsze w przypadku zdjęć do kampanii wyborczej wykonuję zbliżenie na twarz w orientacji poziomej. Jest to standardowy kadr wykorzystywany na plakatach i billboardach wyborczych. Do tego zwykle kilka dodatkowych ujęć ale szczegóły doboru dodatków czy kolorystyki to już kwestia indywidualna, ustalana na początku sesji lub kilka dni wcześniej.
Jeden element jest właściwie stały odkąd realizuję zdjęcia do materiałów wyborczych. Zawsze priorytetem są zdjęcia na tle jednolitym – szarym lub białym. To barwy najczęściej występujące w tle materiałów promocyjnych, w dodatku bardzo uniwersalne w przypadku konieczności wycięcia postaci.
kulisy sesji portretowej polityka, którą realizowałem w swoim studiu w 2019 roku
Podobnie jak sesje biznesowe, zdjęcia do kampanii wyborczej możemy zrealizować w wielu lokalizacjach. Często pierwszym wyborem jest moje studio we Wrocławiu. Jest to przestrzeń stworzona z myślą sesjach portretowych i spełnia wszystkie wymagania stawiane przestrzeni do tego typu realizacji – zarówno jeśli chodzi o klienta jak i fotografów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby sesję kampanijną przenieść w inne miejsce. Dysponuję mobilnym sprzętem do tego typu zleceń więc oprócz odpowiedniej ilości przestrzeni nie potrzebujemy nawet dostępu do prądu!
Pisząc ten tekst uświadomiłem sobie, że elementów, które należy wziąć pod uwagę przy sesji portretowej polityków jest więcej. Niech jednak część z nich pozostanie moją słodką tajemnicą. Chętnie podzielę się nimi podczas sesji portretowych kandydatów, którzy odwiedzą moje studio. Serdecznie zapraszam na sesje!
AKTUALIZACJA
Kilka dni temu zauważyłem rozwieszone plakaty wyborcze z jednym z moich zdjęć. Moim skromnym zdaniem prezentują się naprawdę dobrze. Jak myślicie?