Muzyka do pracy dla fotografa

Muzyka towarzyszy mi niemal każdego dnia. Kiedy pracuję słuchanie muzyki poprawia nastrój i pomaga efektywniej wykonywać zaplanowane zadania. W wolnym czasie wykorzystuję ją jako sposób na relaks. Nie potrafiłbym wymienić wszystkich gatunków, które zdarza mi się słuchać. Bez wachania mogę jednak wymienić te, które towarzyszą mi najczęściej.

Muzyka do obróbki zdjęć

Obrabiając zdjęcia, szczególnie większe ich ilości, lubię słuchać energicznych dźwięków. Pobudzają mnie one do szybszego działania kiedy wykonuję nieco żmudną, rzemieślniczą pracę. W takich okolicznościach najchętniej przysłuchuję się muzyce zespołów takich jak Foo Fighters, Puscifer, Tool, Alt-J, Pearl Jam, Foals, Nine Inch Nails, RHCP, Blink182…. Dużo czasu spędzam w ten sposób więc i lista jest długa:)

Muzyka do oglądania zdjęć

Podczas oglądania zdjęć wykonanych przez innych fotografów najchętniej słucham czegoś spokojniejszego. Może to być jeden z moich ulubionych zespołów, np: Daughter, Sigur Ros, Fink, Jose Gonzales, Massive Attack. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się też muzyka instrumentalna, smooth jazz lub taka, której słów nie znam za dobrze. Uważam, że słuchanie dobrze znanych utworów z tekstem nie jest najlepszą opcją w sytuacji gdy chcę analizować obrazy – za bardzo odwracają moją uwagę. Z drugiej strony w takich sytuacjach ulubione dźwięki wprawiają w dobry nastrój.. Podobnych rzeczy słucham też często podczas planowania programu zajęć ze studentami.

Muzyka do pisania maili i artykułów

Kiedy piszę zdecydowanie najefektywniej pracuję słuchając muzyki bez tekstu lub z wokalem w języku, którego nie znam. Wykonując takie czynności od zazwyczaj włączam muzykę klasyczną lub ustawiam nową kompozycję na Noisli* (polecam!). Ostatnio w takich sytuacjach słucham też ambientu. Wprawia mnie to w przyjemny nastrój, izoluje od świata zewnętrznego ale jednocześnie nie rozprasza uwagi.

Muzyka do fotografowania

Podczas robienia zdjęć nie słucham muzyki. O ile oczywiście nie wykonuję reportażu na weselu lub innej imprezie! ;) Fotografując nie chcę się odcinać od otoczenia. Uważam, że ważne jest wręcz jak największe zwracanie uwagi na to co się dzieje wokół aby móc przewidzieć ciekawe momenty, które zaraz mogą się wydarzyć. Pozwala też zachować kontakt z fotografowanymi osobami. Podczas fotografowania na ulicy wzrok jest skupiony na wyszukiwaniu ciekawych ujęć więc słuch pomaga mi wychwycić zagrożenia (np. nadjeżdżający tramwaj), których mogę w takiej sytuacji nie zauważyć.

 

*Noisli – aplikacja pomagająca się skupić i zwiększyć produktywność; umożliwia mieszanie różnych dźwięków (m.in. odgłosy burzy, wiatru, deszczu, wentylatora, pociągu) celem stworzenia atmosfery do pracy; dostępna poprzez stronę internetową oraz na smartfony

 

 

Komentarze

comments