Odnoszę wrażenie, że coraz częściej fotograf jest wybierany głównie na podstawie ceny swoich usług. Kierowanie się najniższą ceną niemal zawsze uważam za zły wybór, ale nawet gdy to jest Waszym priorytetem, pamiętajcie też o innych elementach współpracy. Jeśli decydujecie się na kogoś z niską ceną nie poprzestawajcie na tym kryterium. Przede wszystkim warto upewnić się, że potraficie swobodnie, dobrze się porozumieć z wykonawcą zdjęć i odpowiednio przekażecie mu na czym Wam zależy.
Usłyszałem ostatnio świetną historię o pewnej Młodej Parze. [jako przykładem posłużę się jednym z moich zdjęć ślubnych]
Fotograf poprosił, aby Para pokazała mu kilka swoich ulubionych zdjęć. Na tej podstawie miał zaplanować sesję plenerową. Oto jedna z wybranych fotografii.
Na podstawie tego wyboru fotograf wysnuł kilka wniosków:
– Para lubi zdjęcia czarno-białe,
– sesję przeprowadzi w klimacie miejskim, z architekturą w tle,
– na miejsce sesji warto wybrać dzielnicę z urokliwymi, wąskimi, brukowanymi uliczkami (być może Ostrów Tumski, gdzie wykonane było to zdjęcie),
– Klienci zwracają uwagę na pracę ze światłem,
– lubią zdjęcia pod słońce więc sesję najprawdopodobniej wykonać wieczorem,
– Młodzi lubią zdjęcia o charakterze reporterskim,
– skoro na tym zdjęciu para została sfotografowana w towarzystwie samotnej, starszej osoby to warto poszukać symbolicznych kadrów,
– rozmycie na górze i dole kadru uzyskane zostało dzięki efektowi obiektywu tilt-shift – warto zastosować ten trick podczas sesji.
Z perspektywy fotografa wszystko było jasne – dzięki kilku innym zdjęciom miał dużo kolejnych spostrzeżeń. Właściwie był pewien, że zna gust Pary Młodej. Na wszelki wypadek spytał jednak co dokładniej Młodzi lubią w tej fotografii. To co Klientom podobało się na przykładowym zdjęciu nie do końca było spójne z tym co wywnioskował. Para polubiła pozę sfotografowanych osób i romantyczny nastrój zdjęcia.
Z autopsji znam wiele podobnych przykładów. Kiedy Klient pokazuje mi takie zdjęcie biznesowe jako jedno z jego ulubionych z mojego portfolio
natychmiast pytam co dokładniej mu się w nim podoba – sposób oświetlenia postaci, gest, wyraz twarzy, szare tło, stylizacja (podwinięte rekawy i widoczny zegranek), sposób kadrowania, kolorystyka i kontrast? Bardzo często odpowiedź jest krótka – podoba się to jak biała koszula kontrastuje z szarym tłem.
Firma Canon przeprowadziła eksperyment badający jak różne osoby patrzą na zdjęcia. Do badań wykorzystano metodę eye-trackingu badającą ruch gałek ocznych. Podczas oglądania tego samego zdjęcia osoba nie zainteresowana sztuką fotografii wykonała 212 ruchów oczami, student fotografii 445, a profesjonalny fotograf 1 197 ruchów! Badanie wykorzystano w reklamie drukarek fotograficznych.
Pamiętajcie – profesjonalny fotograf patrzy na zdjęcia inaczej niż normalny człowiek ;) i widzi na nich dużo więcej niż może się wydawać. Aby otrzymać zdjęcia na jakich Wam zależy zwróćcie dużą uwagę na właściwą komunikację.