Zdjęcia do CV Wrocław – na co zwraca uwagę rekruter/headhunter?

Zastanawialiście się kiedyś na co zwraca uwagę rekruter? Kilkukrotnie miałem okazję wykonywać zdjęcia portretowe rekruterów/headhunterów. Kiedyś trafiła do mnie nawet grupa kilkudziesięciu rekruterów pracujących dla międzynarodowej korporacji! Zawsze wykorzystuję okazję aby dowiedzieć się czegoś nowego o procesie zatrudniania pracowników.  Takie sesje są zawsze świetną okazją aby dowiedzieć się na co zwracają uwagę osoby szukające pracowników. Naturalnie większość moich pytań dotyczy zdjęć dołączanych do dokumentów aplikacyjnych.

Oto 3 najczęściej pojawiające się informacje pokazujące na co zwraca uwagę rekruter:

na co zwraca uwagę rekruter

1. Profesjonalne zdjęcie w CV pokazuje, że kandydat poważnie podchodzi do oferty pracy

To słyszę właściwie za każdym razem. Dokumenty aplikacyjne z dobrym zdjęciem świadczą o tym, że kandydat jest osobą traktującą pracę serio i warto uważniej rozpatrzyć jego/jej kandydaturę. Koniec kropka. Kiedy rekruter zaczyna przeglądać CV’ki (nierzadko dziesiątki takich dokumentów) to od początku musi przyjąć jakieś kryteria selekcji. Dołączone zdjęcie z wakacji może przeważyć o szybkim odrzuceniu kandydata. Profesjonalna fotografia  wywiera dobre pierwsze wrażenie.

2. Kandydat przesyłający dokumenty z dobrym zdjęciem jest na wygranej pozycji

Po części wynika to z poprzedniego punktu. Kiedy rekruter ma analizuje dokumenty dwóch kandydatów o podobnym doświadczeniu to osoba z dobrym zdjęciem w CV ma zdecydowanie większe szanse być zaproszoną na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego? Z tego powodu, że podeszła profesjonalnie do każdego aspektu przygotowania dokumentów aplikacyjnych i nie zadowoliła się dołączeniem pierwszego-lepszego zdjęcia.

zdjęcie do cv

3. Nawet najlepsze zdjęcie nie zastąpi doświadczenia i wykształcenia

Profesjonalne zdjęcia dają przewagę w zdobyciu pracy jednak nie są w stanie zastąpić tego co najważniejsze czyli wiedzy. Często (aczkolwiek niechętnie) rekruterzy przyznają, że wygląd kandydata ma pewne znaczenie przy selekcji kandydatów, szczególnie w branżach takich jak np. sprzedaż. Za każdym razem zaznaczają jednak, że nawet najlepsze zdjęcie najprzystojniejszego kandydata nie zastąpi odpowiedniego doświadczenia.

headhunter zdjęcie

Ewa – headhunter też potrzebuje dobrego zdjęcia

Od wielu osób słyszałem, że warto mieć dobre zdjęcie w CV. Myślę, że jednak najlepiej słuchać osób, które osobiście uczestniczą w procesie rekrutacji. Jak się okazuje nawet on potwierdzają, że w dobrze przygotowanych dokumentach aplikacyjnych nie może zabraknąć profesjonalnie wykonanego zdjęcia.

Komentarze

comments