Sesja portretowa w firmie – poradnik krok po kroku

Szukasz fotografa do wykonania sesji portretowej pracowników? Oto poradnik z przydatnymi wskazówkami, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces – od planowania po gotowe zdjęcia. Dzięki tym informacjom dowiesz się jak zaplanować i przeprowadzić sesję tak, aby jej efekt końcowy był możliwie najlepszy przy założonym budżecie.

1. Budżet

Zacznijmy od budżetu. Na początek powinieneś/powinnaś zdecydować jaką kwotę możesz przeznaczyć na sesję. Jeśli potrzebne są zdjęcia małego zespołu i mają być wykorzystywane wyłącznie wewnętrznie to być może jesteś w stanie wykonać je samodzielnie, bez angażowania fotografa. Jeżeli jednak fotografie mają być wykorzystywane na firmowej stronie internetowej, w stopkach maili wysyłanych do Klientów lub w materiałach promocyjnych firmy to zdecydowanie potrzebujesz profesjonalnego fotografa. Cena zwykle zawiera konsultacje przed sesją, koszty dojazdu, pracę fotografa (czasem z asystentem), koszt postprodukcji wybranych ujęć. Zwróć uwagę na to, że zwykle ciężko jest określić cenę jednostkową za zdjęcie lub fotografowanie jednej osoby nie znając wszystkich szczegółów zlecenia. Dlatego fotografowie często wyceniają cały pakiet zawierający powyższe części składowe.

– Czy możesz wykonać zdjęcia bez angażowania specjalisty spoza firmy?
– Jeśli nie to oszczędzaj na sesji – dobre zdjęcia mogą być swobodnie wykorzystywane nawet przez kolejne 5 lat.

zdjęcia zarządu w biurze wrocław

2. Planowanie sesji

Dobrze jest zaplanować dzień sesji z wyprzedzeniem, najlepiej około 1-2 tygodniowym. Polecam wybrać też wówczas zdjęcia referencyjne z mojej strony lub inne znalezione w internecie – pomogą one w lepszym wzajemnym zrozumieniu pomysłów i upodobań.

– minimum 1 tydzień przed sesją,
– pamiętaj aby zarezerwować więcej czasu niż planowany – z różnych powodów sesja może się przedłużyć

3. Sesja w studiu, w biurze lub innej lokalizacji

Musisz zdecydować czy chcesz wykonać zdjęcia w studiu, biurze swojej firmy czy może jeszcze innym miejscu. Sesja studyjna zwykle jest tańsza ze względu na brak konieczności dowiezienia sprzętu studyjnego do biura, a co za tym idzie krótszy dzień pracy fotografa. Jeśli jednak myślisz o sesji portretowej dużej liczby pracowników to wygodniejsza może się okazać sesja w miejscu pracy. Wykonanie zdjęć w innych lokalizacjach (np na zewnątrz) daje nowe możliwości jednak może skutkować pewnymi utrudnieniami, jak na przykład uzależnienie od warunków pogodowych.

– studio daje więcej możliwości w oświetleniu postaci
– sesja w siedzibie firmy będzie wygodniejsza
– niższe koszty w przypadku braku konieczności dojazdu fotografa
– możliwość wykonania zdjęć na zewnątrz jest ciekawą opcją

4. Tło i nastrój zdjęć

Zawsze warto zaplanować sesję z wyprzedzeniem. Da to pracownikom więcej czasu na przygotowanie się do sesji, a Tobie możliwość przemyślenia wyglądu zdjęć oraz tła na jakim będą wykonane. Kolor tła jest jednym z ważniejszych elementów. Jeśli strona internetowa korzysta z konkretnej palety barw to warto o tym poinformować fotografa. Jeśli nie jesteś pewien/pewna co do pewnych elementów na fotografiach to warto mi o tym powiedzieć – chętnie pomogę w podjęciu decyzji. Możesz też przejrzeć moje portfolio w poszukiwaniu najbardziej pasującego Ci koloru tła.

Jakie kadrowanie będzie dla Ciebie najlepsze?
– zbliżenie na twarz
– cała sylwetka
– kadr amerykański (od ud w górę)
– kadrowanie poziome, pionowe czy w kwadrat?

Do czego będą wykorzystywane zdjęcia?
– stopka maila
– strona internetowa
– social media
– materiały drukowane
– reklama

Jaki komunikat chcesz przekazać?
– przyjacielski i dostępny
– zabawny i kreatywny
– poważny, oficjalny, profesjonalny

portrety wrocław

5. Odpowiednie miejsce w biurze

Pamiętaj aby wybrać odpowiednie miejsce w biurze do przeprowadzenia sesji. W dzisiejszych czasach nie ma konieczności rezerwowania wielkiej przestrzeni do sesji gdyż zwykle korzysta się z mobilnego oświetlenia. Zwykle nie ma też konieczności bezpośredniego dostępu do gniazdek elektrycznych. Większym wyzwaniem może odpowiednia wysokość pomieszczenia. Na ilość potrzebnego miejsca ma oczywiście wpływ rodzaj preferowanego sposobu kadrowania. Nie trzeba martwić się światłem naturalnym – wiele sesji można wykonać bazując jedynie na świetle błyskowym. O ile to możliwe dobrze mieć na sesji jakąś wydzieloną przestrzeń, np salę konferencyjną. Będzie ona bardziej komfortowa dla fotografowanych osób. Wiele osób preferuje prywatność podczas sesji.

– sesja może być przeprowadzona w korytarzu
– większa sala konferencyjna zwykle jest najlepszą opcją
– brak okien nie dyskfalifikuje miejsca
– od dostępu do gniazdek elektrycznych ważniejsza jest wysokość pomieszczenia

6. Dokładna liczba fotografowanych osób

Sugeruję przygotować i wydrukować listę osób, które będą fotografowane. Ułatwi to kontrolowanie przebiegu sesji i pozwoli szybko zauważyć przesunięcia czasowe.

– wydrukuj listę uczestników sesji
– stwórz harmonogram sesji z uwzględnieniem czasu potrzebnego na fotografowanie poszczególnych osób

7. Stroje na sesję

W tym zagadnieniu wiele zależy od stylu preferowanego w Twojej firmie. Możemy ustalić tradycyjny biznesowy/korporacyjny dresscode (koszula, krawat i marynarka u mężczyzn, marynarka i bluzka lub sukienka u kobiet). Inna możliwością jest bardziej „startupowy” wygląd. Istnieje wiele steroptypów dotyczących stroju jak również różnego rodzaju zasady i zwyczaje obowiązujące w konkretnych środowiskach – warto być ich świadomym w czasie decydowania o wyglądzie na sesji.

– czy w firmie jest ustalony kolor preferowany w strojach?
– upewnij się, że ubrania są dopasowane rozmiarem i wyprasowane,
– nowe elementy ubioru sprawdź przed sesją aby uniknąć niespodzianek,
– radzę unikać zbyt luźnych, workowatych ubrań,
– zabierz ze sobą kilka marynarek, koszul i krawatów – podczas sesji doradzimy co będzie wyglądać najlepiej,
– okulary są jak najbardziej przydatne podczas sesji,
– masz elegancki zegarek lub inne ciekawe akcesoria? Zabierz je na sesję!
– pamiętaj o odpowiedniej fryzurze,
– przed sesja dobrze się wyśpij.

portrety biznesowe dla firmy

8. Usługa makijażu

Przy sesjach indywidualnych pań zawsze doradzam skorzystanie z usługi wykonania profesjonalnego makijażu przed sesją. W przypadku sesji dużej liczby osób lub przy ograniczonym budżecie może to być trudniejsze do zorganizowania i być może będziemy zmuszeni zaplanować jedynie korektę zwykłego makijażu dziennego (tzw. touch-up). W takim przypadku pamiętajmy jednak o zaplanowani czasu na poprawki makijażu i trzymanie się planu w dniu sesji. Warto być możliwie dobrze przygotowanym do takiej usługi.

– zabierz ze sobą swoje ulubione kosmetyki, które pokażą makijażystce jakie barwy i marki preferujesz,
– poinformuj makijażystkę o ewentualnych chorobach skórnych i uczuleniach,
– jeśli będziesz miała wykonywany pełny makijaż fotograficzny to na sesję najlepiej stawić się w delikatnym, łatwym do zmycia makijażu.

9. Przypomnienie o sesji

Na dzień przed sesją wyślij pracownikom przypomnienie z harmonogramem sesji. Małą wskazówka – nie planuj sesji w dzień po imprezach firmowych aby mieli czas odpowiednio się przygotować.

– wyślij przypomnienie o sesji dzień wcześniej,
– wyśpij się dobrze dzień przed sesją,
– unikaj planowania sesji bezpośrednio po eventach firmowych lub okresach o wyjątkowo dużej ilości pracy.

10. Rozstawienie sprzętu w przestrzeni biurowej

Pamiętaj aby umożliwić fotografowi sprawne przygotowanie sprzętu do sesji portretowej. Dzięki temu sesja będzie mogła rozpocząć się o zaplanowanej godzinie.

– pamiętaj o poinformowaniu ochrony budynku o sesji (czy fotograf powinien mieś przy sobie dowód osobisty?),
– zwykle przyjeżdżam na sesje wcześniej niż jest to potrzebne aby móc spokojnie się przygotować i mieć pewną rezerwę czasu na nieprzewidziane komplikacje,
– zaoferuj fotografowi i reszcie ekipy wodę/kawę i małą przekąskę – dzięki temu sesja przebiegnie w lepszej atmosferze.

11. Rozluźnij się!

Setki razy podczas sesji słyszałem, że dla fotografowanych osób jest to stresująca sytuacja, nie wiedzą jak się zachować przed obiektywem, nie czują się komfortowo. Nie ma czym się przejmować, to całkowicie naturalne! Spróbuj się rozluźnić i pozwól, że podczas sesji podpowiemy Ci jak najlepiej się ustawić do zdjęć, co zrobić z dłońmi. Będziemy też słuchać Twoich uwag aby unikać póz, które będą niekomfortowe.

Fotograf podpowie Ci:
– jak się ustawić do zdjęcia,
– co zrobić z rękoma,
– co poprawić w stroju aby lepiej się układał.

zdjecia do cv i ilinkedin

12. Zdjęcia testowe

Na początku sesji, przed jej właściwym rozpoczęciem, wykonamy kilka ujęć testowych, które pokażą jak będą kadrowane i oświetlone zdjęcia. Na ich podstawie będziemy mogli wprowadzić ewentualne korekty.

– podczas sesji będziesz mieć wgląd w wykonywane zdjęcia.

13. Finalna selekcja zdjęć

W zależności od charakteru sesji i ostatecznych ustaleń będziesz mógł/mogła wybrać zdjęcia do obróbki bezpośrednio po ich wykonaniu lub otrzymasz je do wglądu na maila.

– wstępną selekcję zwykle wykonuje fotograf,
– ostateczny wybór portretów do obróbki dokonywany jest przez osobę znajdującą się na zdjęciu,

14. Retusz wybranych ujęć

Zakres obróbki zdjęć obejmuje wszystkie niezbędne elementy – od globalnej korekty jasności i korektę kadrowania po usuwanie niedoskonałości cery, wybielanie zębów, poprawianie włosów i korekta figury (o ile to potrzebne).

– usuwanie niedoskonałości cery,
– zachowanie spójności kolorystycznej pomiędzy zdjęciami z całej sesji,
– wybielanie zębów, rozjaśniania białek oczu,
– poprawianie włosów,
– korekta kadrowania,
– dopasowanie wymiarów zdjęć do wymagań strony internetowej i innych pól eksploatacji.

sesja wizerunkowa wrocław

15. Termin realizacji

Termin oddania gotowych zdjęć zależy od wielu czynników, w tym m.in. od ilości ujęć i liczby fotografowanych osób. Zwykle fotografie są gotowe w 7-14 dni od terminu ich wykonania jednak jeśli będą potrzebne wcześniej to proszę o taką informację przed sesją. Nie pobieram dodatkowych opłat za szybszy termin realizacji.

– termin zależy od ilości zdjęć,
– w pewnych sytuacjach możliwe są realizacje nawet tego samego dnia co sesja.

16. Jak otrzymam gotowe zdjęcia?

Gotowe pliki zwykle przesyłam z wykorzystaniem odpowiednich serwisów. Na maila przesyłam link do pobrania. Bez jego znajomości nie ma możliwości pobrania lub obejrzenia zdjęć przez osoby postronne.

– link do pobrania zdjeć otrzymujesz na maila,
– zdjęć nie mogą pobrać niepowołane osoby,
– proszę o informację jeśli Twój komputer firmowy ma zablokowane pobieranie plików z serwisów typu DropBox i WeTransfer – znajdziemy inny sposób na przekazanie plików.

To już koniec!

Dziękuję za uwagę :) Polecam wcześniejsze przygotowanie się do sesji z wykorzystaniem powyższych wskazówek. Te drobne czynności naprawdę zrobią dużą różnicę w efekcie końcowym.

Komentarze

comments