To był rok fotografów

Kilkanaście dni temu trafiłem w sieci na ciekawe zestawienie zdjęć z 2012 roku przygotowane przez Times’a. 105 zdjęć przedstawia wydarzenia z całego świata – wydarzeń politycznych, przez koncerty i pokazy mody po konflikty zbrojne. Wydawałoby się, że to zwykłe zestawienie zdjęć podsumowujących mijający rok. Jednak wszystkie obrazy mają jedną wspólną cechę – pokazują osoby fotografujące i filmujące najważniejsze wydarzenia ze świata. Czasem jest to zawodowy fotoreporter z lustrzanką, a kiedy indziej dziewczynka z iPad’em. Oglądanie tych fotografii uświadomiło mi, że dziś każdy jest fotografem.

rok fotografów

Różnimy się tym co, czym i jak fotografujemy. Każdy z nas podchodzi do robienia zdjęć bardziej lub mniej obiektywnie, z większą lub mniejszą świadomością komponowania kadru i wykorzystania światła. Wykonane przez nas zdjęcia oglądamy sami lub wraz z milionami innych osób. Wykonujemy średnio jedno zdjęcie w tygodniu lub kilkaset dziennie….

Po obejrzeniu zdjęć polecam przeczytanie tekstu opisującego „rok fotografów”, szczególnie ciekawy jest cytat  Jack’a White’a.

 

Korzystając z okazji proponuję obejrzenie jeszcze dwóch zestawień zdjęć z 2012:

rok na zdjęciach według Times’a – tym razem już zwykła galeria

zestawienie zdjęć z 2012 przygotowane przez Spiegel Online

 

Komentarze

comments