Próby z nowym schematem oświetlenia

Kilka miesięcy temu do studia kupiłem nowy modyfikator – dużą, białą parasolkę Profoto Deep Umbrella L z dodatkowym dyfuzorem. Mialem okazję z niej korzystać przy kilku sesjach i bardzo polubiłem miękkie światło jakie można uzyskać dzięki temu modyfikatorowi. Ostatnio trochę więcej eksperymentowałem z użyciem parasolki przy portretach biznesowych.

portret biznesowy

Do zrobienia powyższego portretu użyłem 3 lamp. Po mojej lewej stronie znajdowała się lampa z założonym softboksem prostokątnym, było to moje światło główne, które dobrze odbija się w oczach modela. Po prawej stronie, w nieco większej odległości postawiłem głęboką parasolkę Profoto. Dzięki takiemu usytuowaniu światło przez nią odbite delikatnie rozjaśniło cienie. W kontrze, po mojej prawej stronie, z tyłu modela ustawiona była lampa z beauty dishem uzbrojonym w grid. Moc tej trzeciej lampy była ustawiona na minimum i na tym zdjęciu jest ledwo widoczna.

Oto przybliżony schemat oświetlenia:

schemat oświetlenia portretu

Największą wadą takie ustawienia oświetlenia są problemy z refleksami w okularach. Odpowiednie ustawienie softboksu prostokątnego nie powinno być zbyt trudne. Jednak tak duży modyfikator jak 130-centymetrowa parasolka, którą kupiłem może utrudnić wykonanie portretów „okularników”.

Aby uzyskać podobny efekt zamiast parasolki można spróbować użyć blendy jednak wówczas mamy nieco mniejszą kontrolę nad stopniem rozjaśnienia cieni. Szczególnie w przypadku szerszych kadrów kiedy nie chcemy aby blenda znalazła się w kadrze.

Profoto Deep Umbrella portrety

 

Parasolka Profoto Deep Umbrella oprócz możliwości uzyskania ciekawego światła ma jeszcze jedną, istotną moim zdaniem zaletę. Dzięki systemowi szybkiego składania/rozkładania idealnie nadaje się do sesji wyjazdowych. Po złożeniu ma bardzo poręczne rozmiary co tym bardziej przemawia na jej korzyść kiedy wykonuję zdjęcia poza studiem. Rozłożenie „zwykłego” softboksu o porównywalnych wymiarach zajmuje kilkukrotnie (kilkunastokrotnie?) więcej czasu.

Parasolki używałem ostatnio też podczas fotografowania ślubu! Wykorzystałem ją do oświetlenia portretów grupowych, które robiłem w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Być może niebawem pokażę więcej zdjęć wykonanych z użyciem tego modyfikatora.

Po przetestowaniu parasolki Profoto kupiłem jeszcze jeden głęboki modyfikator tego rodzaju. Być może niebawem napiszę również o nim.

Komentarze

comments