Fotografowanie pod światło – mój ulubiony sposób oświetlenia

Fotografowanie pod światło jest często kojarzone z nieudanymi zdjęciami. Bardzo często kiedy wykonuję tego rodzaju fotografie słyszę komentarze, że zdjęcie się nie uda. Tymczasem fotografowanie pod słońce lub inne źródła światła to jedna z moich ulubionych technik. Oczywiście dla osób z minimalną wiedzą o robieniu zdjęć taki sposób pracy może wydawać się błędnym lub przynajmniej trudnym do zrealizowania to w rzeczywistości nie ma w nim nic trudnego. Szczególnie w dzisiejszych czasach gdy większość zdjęć wykonywanych jest na aparatach, w których możemy podejrzeć jak będzie wyglądać efekt końcowy jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

zdjęcia pod światło

ciekawe cienie powstały właśnie dzięki niezastosowaniu się do zasady zabraniającej fotografowania pod światło

Za co lubię zdjęcia pod światło

Ujęcia pod światło lubię od kiedy tylko pamiętam. Inne niż na większości zdjeć oświetlenie często dodaje fotografiom ciekawego nastroju. Często wykonuje się je kiedy słońce jest niżej nad horyzontem – rano lub wieczorem. Są to pory dnia szczególnie lubiane przez fotografów gdyż wówczas barwa światła jest bardziej interesująca, cieplejsza. Również cienie rzucane przez ludzi, budynki inne obiekty w przypadku takiego światła są dłuższe, a przez to bardziej interesujące. Uwielbiam światło kontrowe też ze względu na sposób w jaki podkreśla kształty, kontury fotografowanych obiektów, a szczególnie jak odcina ludzi od tła.

światło na zdjęciach

zachodzące Słońce znajdujące się nad kadrem wprowadza ciepły nastrój

Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za fotografowaniem pod światło są flary i innego rodzaju artefakty występujące wyłącznie w przypadku takich ujęć. Chociaż niektórzy traktują takie zjawiska jako niedoskonałości i za wszelką cenę starają się ich unikać to mam całkiem odmienne zdanie na ich temat. Od kilku lat myślę nad sprzedażą jednego ze swoich obiektywów lecz wstrzymuję się z ostateczną decyzją tylko i wyłącznie ze względu na to, że pomaga on uzyskać na zdjęciach ciekawe i nie zawsze przewidywalne efekty. Przy wykonywaniu zdjęć architektury zazwyczaj jest więcej czasu aby móc się z nimi pobawić.

business garden wrocław

Warto też pamiętać, że wprowadzenie bardzo jasnego elementu do kadru może ciekawie wpłynąć na równowagę w kompozycji tworzonego obrazu.

Jak robić zdjęcia pod światło

Fotografowanie pod światło nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Jedyną rzeczą, o jakiej warto pamietać jest skorygowanie parametrów ekspozycji w kierunku dodatnim. Przy robieniu zdjęć telefonem lub aparatem z wyświetlaczem należy po porostu zmienić parametry do momentu aż otrzymamy odpowiednio rozjaśniony obraz. Nie ma sposobu aby nie widząc kadru przewidzieć jak dużą korekcję należy wprowadzić. W przypadku kadrów nie obejmujących źródła światła prawdopodobnie będzie ona niewielka. W kadrach je obejmujących często jest dość mocna, niekiedy przekraczając 3EV.

zdjęcie z wakacji

Spotkałem się z sytuacjami, gdy fotografujący chcąc uniknąć robienia zdjęć portretowych pod słońce ustawiali się bokiem do źródła światła. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji ale moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie gdyż wówczas możemy otrzymać nieciekawe cienie padające na twarz.

portret pod światło

zdjęcie portretowe zrobione pod światło z ciemnym obiektem.w tle – światło kontrowe ładnie rysuje kontury postaci

Fotografowanie pod światło – przykłady

Wybór zdjęć wykonanych pod światło był szczególnie trudny. Było tak z powodu, że takich ujęć mam w swoim archiwum bardzo dużo i trudno było wybrać najlepsze, nawet wybierając z tych wykonanych w ostatnich miesiącach. Chciałem pokazać takie, które pokażą na jak wiele sposobów można wykorzystać takie oświetlenie.

zdjęcie pod zachodzące słońce

 

reportaż pod światło zdjęcia architektury pod światło ślub w słońcu plener ślubny wrocław zdjecia pod światło we wnętrzach pod światło błyskowe

w reportażu ślubnym umyślnie ustawiam lampy błyskowe tak, aby wykorzystać ciekawe efekty związane z fotografowanie pod światło

jak robić światło pod słońce jak robić zdjęcia pod słońce fotografowanie pod światło fotograf ślubny zdjęcia z niemiec słoneczny dzień spacer

 

Komentarze

comments