„Czarna Skrzynka” – dokument o Tomaszu Tomaszewskim

Pierwszy kontak z osobą Tomasza Tomaszewskiego miałem podczas wystawy jego zdjęć z cyklu „Rzut Beretem” we Wrocławiu, potem podziwiałem jego zdjęcia z reportażu „Cześć Pracy”. W ostatni piątek miałem przyjemność być na kolejnym spotkaniu z jednym z najlepszych polskich fotoreporterów. W ramach festiwalu „Trzy Żywioły” było można wysłuchać rozmowy z fotografem, obejrzeć na wielkim ekranie jego zdjęcia wykonane na Jawie i obejrzeć film „Czarna Skrzynka”.

Tomasz Tomaszewski we Wrocławiu

To niesamowity materiał, pokazujący Tomasza Tomaszewskiego podczas pracy nad zdjęciami na Podlasiu, na Górnym Śląsku (tam właśnie powstawał wspomniany cykl „Cześć pracy”) czy w Lizbonie. Jest to świetna okazja aby zaobserwować z jakim zaangażowaniem i poszanowaniem dla swoich „modeli” pracuje tak ważny dla naszego kraju fotograf. W filmie są również zawarte wspomnienia fotografa i jego żony, Małgorzaty Niezabitowskiej, o przygodach towarzyszących im przy realizowaniu materiałów – w tym chociażby o tym jak udało się wykonać zdjęcia uwięzionego Lecha Wałęsy. Cieszy mnie ogromnie, że w filmie oprócz przedstawienia Tomaszewskiego-fotografa w filmie zawarte są fragmenty pokazujące Tomaszewskiego-człowieka.

Podczas spotkania było można się przekonać jak ciekawą osobą jest Tomasz Tomaszewski. Porwała mnie jego umiejętność do zachwycania się najdrobniejszymi rzeczami, szczerość i otwartość na ludzi. Niesamowicie spodobał mi się też jego sposób opowiadania o zdjęciach i dystans do siebie.

Drugiego takiego spotkania z fotografem już nie będzie ale polecam obejrzeć film gdy tylko nadarzy się okazja.

 

Komentarze

comments