Filmy o fotografii

W wolnych chwilach, gdy nie trzeba robić zdjęć ani zajmować się prowadzeniem firmy lubię oglądać filmy opowiadające o pracy innych fotografów lub po prostu opowiadające o fotografii. Dziś chciałbym przedstawić kilka propozycji takich filmów. Jako że interesuje mnie głównie fotografia prasowa, reportaż i portrety to filmy opowiadają głównie o takich dziedzinach.

Niektóre z nich War Photographer

Chyba pierwszy film o fotografii jaki widziałem. Opowiada o pracy i życiu jednego z najsłynniejszych najsłynniejszego fotografa wojennego – James’ie Nachtwey’u.

Teenage Paparazzo

Dużo mniej poważny jednak równie interesujący. Film o amerykańskim nastolatku (Austinie Visschedyk), który jest najmłodszym paparazzi w historii tego zawodu.

Annie Leibovitz: Life Through a Lens

Annie chyba nie trzeba przedstawiać. Od lat znana ze swoich wspaniałych zdjęć, fotografowała chyba wszystkie gwiazdy Hollywoodu ale w nieco innych warunkach i na innych zasadach niż bohater poprzedniego filmu ;)

 Palermo Shooting

Już trochę luźniejsza propozycja – film fabularny opowiadający historię fotografa mody. Zainteresował mnie nie tylko ze względu na wątek fotograficzny ale również dlatego, że główną rolę gra tu Campino (wokalista niemieckiej grupy punkowej Die Toten Hosen).

Bang Bang Club

Historia fotografów, którzy dokumentowali upadek apartheidu w RPA. Należał do nich m.in. Kevin Carter – zdobywca nagrody Pulitzera.

Photography

Najkrótsza i najstarsza propozycja. Niespełna 10-cio minutowy film z 1946 roku opowiadający o pracy fotografów i zawodach bezpośrednio związanych z fotografią. Po obejrzeniu dokumentu zobaczyć można jak bardzo i jak niewiele zarazem zmieniła się fotografia. Z jednej strony mamy dziś do czynienia z zupełnie inną technologią, z drugiej fotografia nadal jest uniwersalnym hobby, dostępnym dla każdego, a i podział na różne grupy zawodowe i rodzaje fotografii pozostają niemal całkowicie niezmienne.

Komentarze

comments