Rozwiń swoją kreatywność – użyj innego obiektywu

W pracy fotografa bardzo istotne jest aby do każdego zlecenia podchodzić z nowymi pomysłami i rozwiązaniami, które zachęcą klientów do współpracy. Niestety chyba każdemu z nas zdarza się zastój i zauważamy, że w naszych ujęciach zaczyna brakować świeżego spojrzenia.

Każdy fotografujący z czasem w swojej pracy wykorzystuje jednego lub kilku obiektywów zdecydowanie częściej niż innych. Może to być związane z rodzajem wykonywanych zdjęć lub z upodobaniem do sposobu obrazowania rzeczywistości przez konkretne narzędzia. Z czasem nasze oko oswaja się kątami widzenia naszych obiektywów i nie musimy przykładać ich do oka aby wiedzieć co znajdzie się w kadrze. To dobrze! Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej pracować i robić lepsze zdjęcia. Gorzej jeśli przestajemy zauważać, że udane zdjęcia można zrobić z całkiem innej perspektywy.

Jeśli stosujesz zoomy – spróbuj pracy z obiektywem stałoogniskowym, jeśli jesteś „stałkowcem” – użyj zooma.

Używając obiektywu innego niż zwykle zmuszasz swój umysł do wysiłku, którego dawno nie podejmował. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z obiektywem zmiennoogniskowym  to stałka może nam się wydawać dużym ograniczeniem. Siłą tego rodzaju obiektywów jest jednak to, że wymuszają myślenie w określony sposób pobudzając naszą wyobraźnię. Podobnie jest w odwrotnym przypadku – jeśli nauczyłeś/łaś się pracować z ograniczeniami jednej ogniskowej to zoom pomoże Ci zauważyć nowe możliwośći, kadry których nie można było wcześniej uchwycić.

zdjęcie drużyny siatkarskiej

Takie ujęcia najczęściej fotografuję z użyciem szerokokątnego zooma. Tego dnia zdecydowałem jednak ograniczyć się do obiektywu stałoogniskowego 24 mm. Opłaciło się.

Użyj ogniskowej, której zazwyczaj nie wykorzystujesz.

Zazwyczaj robię zdjęcia na ogniskowych z przedziału 17-50mm. Dzięki takim obiektywom mogę podejść blisko ludzi, których fotografuję. Zastosowanie obiektywu np 200mm jest dla mnie dużą zmianą. Wymusza zwiększenie dystansu, powoduje zmniejszenie głębi ostrości na zdjęciach, wprowadza ograniczenia związane ze skróceniem czasu ekpozycji i stabilniejszym trzymaniem aparatu. Prosta zmiana ogniskowej wymusza wiele zmian w pracy fotografującego!

Użyj obiektywu, który stosujesz najrzadziej.

W dzisiejszych czasach nawet amatorzy dźwigają torby wypchane różnymi obiektywami, mało kto pracuje tylko z jednym szkłem.  Może warto się zastanowić dlaczego niektórych z nich używamy częściej niż innych ? Może to najrzadziej używane ma problemy z poprawnym ustawieniem ostrości lub powoduje duże zniekształcenia, łapie flary lub jest mało kontrastowe ?  A gdyby te wady przekuć w zalety? Obiektyw, który zniekształca wykorzystaj aby umyślnie przerysować pewne elementy fotografowanych przedmiotów. Szkło łapiące flary użyj do fotografowania pod światło i wykorzystaj odblaski aby uatrakcyjnić zdjęcia.

 

Powodzenia !

Komentarze

comments