pokOstatnio moje ręce wpadły 3 książki poradnikowe dotyczące fotografii portretowej wydane przez Helion. Chociaż wszystkie poruszają ten sam temat to każdy z autorów podchodzi do niego z innej strony. Wszystkich zainteresowanych portretami zapraszam do zapoznania się z krótką recenzją tych pozycji.
„Fotografowanie modelek. Techniki pozowania” – Billy Pegram
Pierwszy tytuł dotyczy tylko i wyłącznie z fotografii pozowanej. Jak autor zaznacza we wstępie książka ma na celu pomóc uniknąć błędów stosowanych przy pozowaniu, zaprezentować modelkę od najlepszej strony i równocześnie zadbać o zadowolenie klienta zlecającego sesję.
W tej książce podoba najbardziej to , że temat pozowania autor potraktował dość szeroko. Oprócz przykładów póz dowiemy się z niej jak skupić uwagę na odpowiednich elementach zdjęcia, jak kadrować aby pozostawić odpowiednio dużo miejsca na tekst reklamowy, jak wykorzystać perspektywę i kolor do uatrakcyjnienia zdjęć. W ostatnim rozdziale znajdziemy sporo praktycznych porad dotyczących sposobu pracy z modelką czy stawiania pierwszych kroków w fotografii komercyjnej.
Jeśli chodzi o pozowanie czytelnik znajdzie tu dużo szczegółowych informacji uzupełnionych wieloma przykładowymi zdjęciami. Autor przechodzi w książce od ogólnej pozycji ciała i zasad z nią związanych do konkretnych elementów takich jak nogi, biodra i pośladki, dłonie i nadgarstki, ręce i ramiona. Głowie i twarzy poświęcony jest osobny rozdział. Znajdziemy tu też szczegółowe informacje odnośnie pozowania na potrzeby różnych zastosowań zdjęć.
Niestety książka ma też swoje wady. Za największą z nich uważam zdjęcia, które trącą myszką. Książka została wydana w 2008 roku, a polskie wydanie pochodzi z 2013. Już po obejrzeniu zdjęć z kilku sesji łatwo zauważyć, że od czasu kiedy zostały wykonane zdjęcia dużo się zmieniło – zarówno jeśli chodzi o modę jak i sposób pracy ze światłem czy obróbkę. Chociaż oczywiście porady związane z pozowaniem czy pracą z modelką szczególnie się nie zmieniły przez ten czas to jednak dużo przyjemniej czytałoby się poradnik z bardziej aktualnymi fotografiami.
Do kogo skierowana jest ta książka? Polecam przeczytanie jej początkującym fotografom, którzy interesują się fotografią portretową – nie tylko komercyjną. Porady w niej zawarte przydadzą się też przy fotografowaniu rodziny czy zdjęciach ślubnych.
„Oświetlenie portretowe. Warsztaty ze Scottem Kelbym”
Gdy brałem wydawnictwo do ręki po raz pierwszy to miałem wrażenie, że to książka z dodatkową płytą DVD jednak już po paru sekundach okazało się, że jest odwrotnie – mamy tu do czynienia z płytą, która jest uzupełniona o książkę. Zacznijcie wieć od włączenia płyty – wszystkie informacje są tam przedstawione w dużo atrakcyjniejszy sposób, książka jest właściwie tylko zapisem tego co jest na płycie.
Czego wiec dowiemy się z płyty? Scott Kelby przedstawia 12 scenariuszy sesji zdjęciowych – od prostego portretu w świetle zastanym, przez portrety plenerowe doświetlone lampą reporterską, po dynamiczny portret sportowca z wykorzystaniem lamp studyjnych. Opisując każdą sytuację nie ogranicza się do przedstawienia gotowych schematów ale za każdym razem przedstawia jak doszedł do danego ustawienia światła i co nim kierowało. W międzyczasie oglądający ma okazję zaczerpnąć nieco dodatkowej wiedzy nie związanej bezpośrednio z danym zdjęciem – Scott dzieli się informacjami dotyczącymi podstaw fotografowania z lampą błyskową (wyjaśnia np. dlaczego warto pamiętać o czasie synchronizacji) i poszczególnymi modyfikatorami światła, jak też wspomina jakich lamp i wyzwalaczy używa.
Do kogo skierowany jest ten poradnik? Przede wszystkim do początkujących fotografów, którzy potrzebują podstawowej wiedzy z zakresu pracy ze światłem błyskowym.
„Sztuka pozowania w fotografii portretowej” Lou Jacobs
Ta pozycja jest dla mnie osobiście najciekwaszą ze wszystkich trzech prezentowanych. Zawiera wskazówki związane z fotografia portretową zebrane od 10 fotografów. W efekcie otrzymujemy wszechstronny poradnik portrecisty, w którym znajdziemy informacje dotyczące szerokiej gamy tematów, w tym między innymi: pozowania, pracy ze światłem, wykorzystania mowy ciała na zdjęciach, przygotowań do sesji, używania rekwizytów, postprodukcji. Dodatkowo każdy fotograf pokrótce przedstawia swój model biznesowy i początki przygody z branżą fotograficzną. Muszę przyznać, że czytając poprzednie dwie pozycje trudno było trafić na nieznane mi wczesniej informacje. „Sztuka pozowania…” mnie zaciekawiła – chociaż zawarta w niej wiedza techniczna jest często ogólna i skierowana bardziej do początkujących to chętnie czytałem o doświadczeniu innych fotografów i ich stylu pracy.
Do kogo skierowana jest ta książka? Głównie do osób, które są zainteresowane szerokim ujęciem tematu portretów. Niewiele tu informacji o schematach oświetlenia czy przykładowych pozach, zdecydowanie więcej wiedzy pomagającej wypracować sposób pracy z Klientem czy przygtowaniem się do sesji.