Najlepsze miejsca na sesję zdjęciową (plener ślubny) we Wrocławiu – część druga

W 2013 roku pisałem o najlepszych miejscach na plener ślubny we Wrocławiu. Wspomniałem wówczas, że lubię pracować w nowych lokalizacjach aby wiekszość osób, które fotografuję mogła cieszyć się ze zdjęć wykonanych ze świeżym podejściem. W związku z tym lista ciekawych miejsc do wykonania sesji zdjęciowej wymaga rozszerzenia. Cieszę się, że Wrocław dynamicznie się rozwija. Dzięki temu kolejne pozycje na liście to nie tylko odkryte przeze mnie miejsca istniejące od dawna ale też całkiem nowe, ostatnio powstałe lub niedawno wyremontowane, które zyskały na atrakcyjności z punktu widzenia fotografów. Zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami ale równocześnie zachęcam do własnych poszukiwań!

1. Dworzec Główny

Po remoncie ukończonym kilka lat temu wrocławski dworzec stał się ciekawym miejscem do zdjęć portretowych czy plenerów ślubnych. Zarówno perony, hall gówny jak i poczekalnie mają w sobie potencjał. Można też zejść na parking podziemny lub wykorzystać plac przed budynkiem dworcowym, na którym znajdziemy m.in. fontanny, ławki i fotogrniczną fasadę.

zdjęcia ślubne wrocław dworzec główny zdjecia portretowe wrocław dworzec dworzec we wroclawiu - zdjecia

To miejsce warto sprawdzić też z innych względów – można tam kupić coś do picia lub zamówić przekąskę jeśli chcecie zrobić krótką przerwę w sesji. Nie ma też problemów z transportem. Niezależnie od tego czy w czasie pleneru ślubnego poruszacie się samochodem czy komunikacją miejską z dojazdem i zaparkowaniem nie ma problemu.

 

2. Kampus Politechniki Wrocławskiej

Ta okolica to łącznie kilkanaście ciekawych budynków, które można wykorzystać do fotografii. Najpopularniejszym w tym kompleksie jest tzw „serowiec” czyli budunek C-13. Stanowi ciekawe tło do zdjęć, a w jego pobliżu znajdziecie kilka kolejnych miejsc z potencjałem do ciekawych ujęć. Lubię te okolice dlatego, że właściwie niezależnie od pozycji Słońca na niebie zawsze można tam znaleźć inspirujące światło.

zdjęcia na kampusie pwr

Rejon kampusu jest na tyle rozległy i ciekawy, że można tam zrobić dużo ciekawych zdjęć bez obawy o zbytnią monotonię w kadrach. Mamy tu do dyspozycji oszkolone nowoczesne budynki Politechniki jak również inne w stylu retro. Całkiem niedaleko można znaleźć kolejne kamienice mieszkalne, niektóre z inspirującymi klatkami schodowymi.

najlepsze miejsca na plener ślubny Wrocław pwr wrocłąw zdjecia slubne politechnika Wrocław plener ślubny

Łatwy dojazd samochodem i możliwość zaparkowania upraszczają kwestie organizacyjne ;) Jeśli podczas sesji fotograficznych lubicie spacerować to z Politechniki można w kilka minut przejść do Mostu Grunwaldzkiego i w rejon Ronda Reagana – miejsca, o których wspominam w następnych punktach.

 

3. Nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej

W ostatnim czasie bardzo popularne miejsce pośród pasjonatów fotografii. W ciepłe weekendy można tam obserwować kilka sesji wykonywanych w tym samym czasie. Okolica jest jednak na tyle ciekawa, że uczestnicy poszczególnych sesji nie muszą sobie przeszkadzać. Znajdziecie tam ciekawe ściany (betonowe i drewniane), ławki, kolumny, schody – wszystkie te elementy można ciekawie wykorzystać na zdjęciach. Warto skorzystać z widoku na Odrę.

biblioteka uniwersytecka wrocław zdjęcia najlepsze miejsca na sesje plenerową wrocław

Jeśli chcemy wykonać zdjęcia w kilku lokalizacjach biblioteka jest dobrym punktem startu. Wystarczy kilka minut spaceru, a dojdziemy stąd choćby do Ostrowa Tumskiego czyli kolejnej bardzo popularnej „miejscówki” na zdjęcia plenerowe. Idąc w przeciwnym kierunku szybko dojdziemy do Placu Grunwaldzkiego, a po przejściu przez rzekę jesteśmy już rzut kamieniem od Plau Społecznego.

 

4.Teatr Muzyczny Capitol

Lokalizacja w centrum miasta, z której szkoda nie skorzystać będąc w pobliżu. Przed budynkiem stoi kilka ławek, a sam budynek jako tło też dobrze się sprawdza na fotografiach. Dyrekcja Teatru zazwyczaj nie stwarza problemów i udziela zgody na wykonanie zdjęć na terenie ciekawego wizualnie patio. Capitol jest dość popularnym miejscem wśród wrocławian więc musimy się liczyć z tym, że czasem będą wchodzić nam w kadr – cóż poradzić skoro znajdujee się w pobliżu jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście. Fotografowie z reporterskim zacięciem mogą te warunki wykorzystać do ciekawych ujęć.

słoneczne zdjęcia slubne Wrocław 004-pomysly-na-plener-slubny-wroclaw zdjęcia ślubne tatr muzyczny capitol najlepsze plenery slubne Wrocław plener śłubny capitol wrocław

Budynek Capitolu jest dobrym wyborem przy niepewnej pogodzie – w razie deszczu sesja może trwać w najlepsze dzięki zadaszeniu i możliwości przejścia do wspomnianego patio. Mozna też szybko przejść pod arkady i chowając się pod nimi mozna wykonać kolejne ciekawe ujęcia w nastrojowym świetle.

5. Narodowe Forum Muzyki

Nowe miejsce na fotograficznej mapie Wrocławia, w którym mozna fotografować od mniejwięcej 9 miesięcy. Budynek stanowi ciekawe tło do zdjęć, a w jego okolicach można znaleźć kilka kolejnych ciekawych lokalizacji. Z niecierpliwością czekam aby zobaczyć jak ten potencjał zostanie wykorzystany przez fotografów ślubnych, streetowych i portrecistów. Ciekawa fasada i położenie aż się proszą o ich interesujace pokazanie na zdjęciach.

narodowe forum muzyki zdjęcia

Przed budynkiem znajduje się duży plac – idealna okazja do kadrów totalnych. Jeśli wolicie fotografować w cieniu warto skorzystać z alejek prowadzących wzdłóż fosy. Uważajcie tylko na rowerzystów, którzy mają tu swoją scieżkę :)

pomysły na zdjęcia slubme wrocław

Położenie obiektu w centrum miasta sprawia, że prawdopodobnie będzie bardzo często widoczny na zdjęciach z plenerów ślubnych. Blisko stąd do innych atrakcyjnych fotograficznie rejonów – np. Rynku, Dzielnicy Czterech Wyznań, Renomy czy budynku opery.

6. Dzielnica Czterech Wyznań

Skoro w poprzednim punkcie wspomniałem o tej części miasta to nie mogę odpuścić jej dokładniejszej prezentacji.

Jedną z popularniejszych lokalizacji są okolice Synagogi Pod Białym Bocianem. Fotografowałem tam wielokrotnie i za każdym razem wracałem z innymi zdjęciami. W pobliżu znajdziecie masę restauracji i pubów, które także warto wykorzystać podczas sesji. Ciekawie położona jest chociażby klubokawiarnia Mleczarnia z ciekawym ogródkiem. Dla osób preferujących fotografowanie pod chmurką polecam klimatyczne podwórka i przepieknem stare kamienice.

pomysły na plener ślubny Wrocław najlepsze zdjęcia slubne Wrocław miejsca do zdjęć we wrocławiu dobry fotograf ślubny Wrocław dzielnica czterech wyznań

Chociaż z dojazdem nie ma problemów to już zaparkować w tych okolicach nie jest łatwo. Wąskie uliczki zazwyczaj są zastawione samochodami.

7. Skwer przy Moście Grunwaldzkim i Plac Grunwaldzki

Bliska okolica kampusu Politechniki Wrocławskiej jak i Biblioteki Uniwersyteckiej. Na skwerze są ławki i fontanny, które można wykorzystać do stworzenia udanych kadrów, most świetnie się sprawdza jako tło. Mozna też wykonać zdjęcia na samym moście jednak zazwyczaj jest tam duży ruch (zarówno pieszy jak i samochodowy) co potrafi znacznie utrudnić zadanie. Będąc nad Odrą warto poświęcić kilka minut i podejść bliżej Ronda Reagana – przy odrobinie pomysłowości przejście zarówno podziemne jak i ostatnio odnowione wieżowce (tzw. sedesowce) można ciekawie wykorzystać na zdjęciach.

most grunwaldzki zdjęcia plac grunwaldzki zdjęcia plac grunwaldzki starbucks Wrocław

8. Tramwaje

We Wrocławiu można wynająć zabytkowy tramwaj i wykonać w nim zdjęcia! Polecam skorzystanie z tej okazji aby urozmaicić swoje portfolio i zapewnoć sobie i klientom niezapomniane wrażenia. Przy okazji jednej z sesji miałem okazję samodzielnie kierować tramwajem :) Warto spróbować uzyskać zgodę na zdjęcia na terenie zajezdni tramwajowej – byłem tam dwukrotnie i za każdym razem trafiałem na niezwykle inspirujące światło.

Przy odrobinie szczęścia w okresie letnim można też nieodpłatnie zrobić kilka zdjęć w Juliuszu – tramwaj w weekendy funkcjonuje jako atrakcja turystyczna i w czasie przerwy pomiędzy przejazdami motorniczowie pozwalają do niego wejść na kilka minut. Aby skorzystać z wagonu polujcie na niego na Placu Teatralnym, tuż obok budynku Opery.

pomysł na zdjecia portretowe Wrocław plener ślubny wrocław tramwaj tramwajem po wrocławiu

9. Restauracje i kawiarnie

W ostatnich latach we Wrocławiu powstała wiele ciekawych kawiarni, burgerowni, restauracji… Część z nich jest na tyle jasna, że nie potrzeba dodatkowego oświetlenia więc bez dodatkowego przygotowania można przechodząc obok wejść i zrobić kilka zdjęć. Jeśli chcecie odwiedzić takie miejsce „na spontanie” warto pamiętać, że największy tłok jest tam w porze lunchu i w weekendy – warto więc wybrać inną porę na zdjęcia jeśli chcecie pracować w spokojniejszej atmosferze i mieć możliwość nieco przearanżować wnętrze do swoich potrzeb.

sesja narzeczeńska wrocław pomysł na sesje zdjęciowe

10. Plac Czysty

Znajduje się obok Domu Handlowego Renoma. Dzięki położeniu od strony północnej w słoneczne, letnie południa można tam pracować w cieniu. Przy odrobinie świadomej pracy ze światłem uzyskacie całkiem dobre efekty na zdjęciach portretowych. Fasada budynku rewelacyjnie prezentuje się na zdjęciach.

plener ślubny renoma

Fotografowanie wewnątrz jest zabronione lecz warto dopytać w biurze o możliwość wykonania zdjęć na dachu. Znajduje się tam przestronny parking.

plac czysty zdjęcia portretowe pomysł na plenery slubne sesja narzeczeńska pomysły

11. Green Day

Nowy biurowiec, którego otwarcie z przyjemnością fotografowałem – szybko stał się popularny wśród fotografów. Szczególnie okolice wejścia od strony północnej są często wykorzystywane podczas sesji portretowych i modowych. Bardzo lubię to miejsce, chociaż do tej pory miałem okazję wykonać tam tylko kilka zdjęć.

najlepszy fotograf portretowy wrocław sesje zdjeciowe wrocław pomysły portrety wrocław

Niezmiennie polecam

Chociaż zazwyczaj staram się unikać najpopularniejszych miejsc wykorzystywanych podczas zdjęc plenerowych to nadal zdarza mi się pracować w tych wymienionych w poprzednim wpisie z przed 3 lat (!). O dwa z nich często Klienci pytają mnie szczególnie często.

12. Pergola, Hala Stulecia i Ogród Japoński

Te trzy miejsca, ze względu na ich położenie, można traktować jako jedno. Podczas rozmów na temat pleneru ślubnego sporo par proponuje te okolice – prawdopodobnie ze względu na popularnośc na zdjęciach ślubnych ich znajomych jak i tych, które można zobaczyć w sieci. Osobiście jestem juz trochę znudzony tą lokalizacją ale, o dziwo, wielu fotografów nadal ją wykorzystuje.

zdjęcia slubne pergola

Jeśli Para Młoda nalega na plener w tym miejscu to postarajcie się trafić tam w odpowiedniej porze dnia. Szczególny ruch panuje tu w weekendy i letnie popołudnia.

O ile nie będzie tłumów i właściwie wykorzystacie światło zastane to wrócicie do domu z dobrymi ujęciami. Niedawno skończył się remont Pawilonu Czterech Kopuł – może to miejsce uda się ciekawie wykorzystać podczas sesji? Ciekaw jestem czy administracja budynku będzie się zgadzać na wykonanie fotografii we wnętrzach.

13. Ostrów Tumski

Zdecydowanie i niezmiennie najpopularniejsza lokalizacja na plener ślubny we Wrocławiu. Latem, przy dobrej pogodzie, w ciągu kwadransa można tam bez problemu spotkać nawet 5-6 Par Młodych. Do tego dodajcie tłumy wrocławian i turystów. Miejsce zdecydowanie ma potencjał do wykorzystania ale komfort pracy w takich warunkach pozostawia trochę do życzenia. Fotograf musi wykazać się kreatywnością aby zrobić tu dobre i oryginalne zdjęcia. Jak zwykle zachęcam do kreatywnego wykorzystania przechodniów na zdjęciach – jeśli nie możemy ich pominąc to warto to obrócić w atut.

ostrów tumski plener slubny pomysł na zdjęcia slubne plenerowa sesja portretowa Wrocław reporterskie zdjęcia portretowe

Dodatek – ciekawe miejsca w pobliżu miasta

Jeśli znudziło Wam się fotografowanie we Wrocławiu to warto wyjechać za miasto. W zależności od klimatu, na jakim Wam zależy, podczas sesji można wykorzystać wiele pobliskich miejscowości, pól i lasów. Dziś mam dla Was dwie propozycje. W obu miałem okazję pracować i do każdej z nich kiedyś z przyjemnością wrócę.

14. Ślęża i Sobótka

Masyw Ślęży to jedyny „górski” rejon w bliskich okolicach stolicy Dolnego Śląska. Polecam wykorzystanie znajdujących się tu lasów – na zdjęciach wyglądają całkiem inaczej niż zagospodarowane (i często zatłoczone) wrocławskie parki. Będąc w tych rejonach warto pojechać na kawę do Sobótki i wykorzystać centrum tej miejscowości do kilku dodatkowych zdjęć. Tu z pewnością nie będziemy musieli się martwić przechodniami, którzy popsują nam kadr ;) Porównując do Wrocławia centrum tej miejscowości wydaje się wręcz opustoszałe.

plener ślubny ślęża zdjecia ślubne ślęża i sobótka fotograf ślubny sobótka fotograf slubny sobótka

15. Pałac i ogród w Pawłowicach

Administracyjnie należą do Wrocławia ale aby tam dotrzeć trzeba wyjechać poza miasto. Spokojne, ciche miejsce idealne do nastrojowych zdjęć w zieleni. Jak już tam traficie warto zwrócić uwagę na charakterystyczny element architektury, tzw „świątynię dumania”, i wykonać przy niej kilka fotografii. Chociaż w weekendy Pałac odwiedza trochę gości to nadal nie można tego porównywać do tłumów w Rynku lub na Ostrowie Tumskim.

sesja zdjeciowa pawłowice pawłowice plener slubny pomysły na zdjęcia wrocław

 

 

Lista miejsc, które warto wykorzystać do pleneru ślubnego we Wrocławiu jest jak najbardziej otwarta. Jestem przekonany, że można znaleźć dziesiątki lokalizacji, które świetnie się sprawdzą podczas sesji zdjęciowych. Chętnie poznam kolejne i zobaczę jak udało się je wykorzystać na fotografiach. Zapraszam do umieszczania propozycji w komentarzach.

 

Korzystając z okazji.. Wszystkim fotografującym szczerze polecam spacerowanie po mieście. Chociaż wszyscy jesteśmy wiecznie zajęci to najciekawsze pomysły na zdjęcia i na nowe lokalizacje do zdjęć udaje mi się znaleźć właśnie wtedy kiedy zrezygnuję z przemieszczania się samochodem lub autobusem. Czasem zwykły kilkunastominutowy spacer może się okazać naprawdę inspirujący.

Komentarze

comments