Kilka miesięcy temu pisałem o filmach opowiadających o fotografii i fotografach. Dziś kolej na przedstawienie kilku książek poruszających podobną tematykę.
National Geographic – 100 Najlepszych zdjęć
W albumie znajdziemy zdjęcia najlepszych fotografów National Geographic podzielone na kategorie. Każde zdjęcie opatrzone jest kilkuzdaniowym komentarzem. Na okładce nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej znanych zdjęć Steve’a McCurry’ego.
Szkoła fotografowania National Geographic.
Kolejna pozycja wydana przez NG. Tym razem jest to cykl książek-podręczników. Mój ulubiony, kupiony ponad 6 lat temu, to numer poświęcony fotografowaniu ludzi i portretom. To co najbardziej lubię w tej serii to podejście do uczenia fotografii. Autorzy nie skupiają się na jednym aspekcie tworzenia zdjęć, a starają się poruszyć je wszystkie – od sprzętu, przez ustawienia aparatu po praktyczne wskazówki (np jak pracować z modelem). Oczywiście tekst jest opatrzony zdjęciami współpracowników National Geograpic. Dodatkowo w książkach przedstawione są sylwetki fotografów i ich porady dotyczące robienia zdjęć.
Cykl jest jednym z najciekawszych jakie czytałem. Niestety skierowany głównie do amatorów, chociaż i osoby z większym doświadczeniem mogą znaleźć coś dla siebie.
Zdobyć zdjęcie – Moja historia fotografii prasowej. John G. Morris
Świetna książka opisująca początki fotografii prasowej. Autor był m.in. fotoedytorem Washington Post, New York Times, korespondentem magazynu Life i pierwszym redaktorem wykonawczym agencji Magnum Photos. To co najbardziej mi się podoba w tej pozycji to opisy kulisów pracy najbardziej znanych czasopism, które kładły duży nacisk na jakość zdjęć i fotografów, którzy mieli wielki wpływ na fotografię prasową. Jest to również niesamowity opis roli fotografii zanim w nasze życie wkroczyły aparaty cyfrowe, które zalały nasz świat niewiele znaczacymi zdjęciami. Polskie wydanie to 466 stron niesamowitych historii, lektura obowiązkowa dla każdego zainteresownego fotografią prasową.
Zawód fotograf – Chris Niedenthal
Kolejna pozycja to autobiografia jednego z najważniejszych polskich fotoreporterów. Autor opowiada o początkach swojej przygody z fotografią, o przyjeździe do Polski i o pracy fotografa. Tłem historii życia Niedenthala są wydarzenia niezwykle ważne dla naszego kraju jak np. stan wojenny czy upadek muru berlińskiego. „Zawód fotograf” to dla mnie swego rodzaju polski odpowiednik książki „Zdobyć zdjęcie” – jest to kolejna historia fotografii prasowej, znowu pisana przez osobę ze środowiska. Następna książka, której nie może przeoczyć żaden fotoreporter.
Mistrzowie fotografii polskiej w obiektywie. Rozmowy Hanny Marii Gizy.
Cykl rozmów z najważniejszymi polskimi fotografami. Znajdują się wśród nich m. in.: Ryszard Kapuściński, Adam Bujak, Tomasz Gudzowaty, Natalia Lach-Lachowicz, Tadeusz Rolke, Czarek Sokołowski, Zdzisław Beksiński… W wywiadach autorka porusza różne kwestie – od tego jak jej rozmówcy zaczynali przygodę z fotografią, co jest dla nich najważniejsze przy robieniu zdjęć,o konkursy i nagrody, aż po rolę fotografii w ich życiu. Każda rozmowa jest opatrzona zdjęciami i krótką notką biograficzną fotografa.
Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom 3
Lightroom to jeden z najlepszych programów do obróbki zdjęć, a Scott Kelby jest najsławniejszym istruktorem tej aplikacji. W książce opisał krok-po-kroku sposoby edycji zdjęć z wykorzystaniem różnych opcji dostępnych w programie stworzonym specjalnie dla fotografów. Książka jest najlepszym podręcznikiem do Lightroom’a jaki miałem okazję czytać. Zaczyna się od wprowadzenia w moduł biblioteki, kończy na tworzeniu drukowanych materiałów dla klientów. Chociaż zaczynałem ją czytać już jako średniozaawanasowany użytkownik tego programu to znalazłem tu masę praktycznych porad i skrótów klawiaturowych. Struktura książki ułatwia powracanie do interesujących nas fragmentów bez konieczności czytania jej od początku.
Albumy
Trudno mi wymienić jeden, który mógłbym szczególnie polecić. Warto mieć różne i dużo :) Najbardziej lubię te prezentujące zdjęcia, które zwyciężyły w konkursach – np. corocznie wydawany album z serii World Press Photo. Dla osób bardziej zainteresowanych polską fotografią prasową i reportażem mogę polecić albumu z cyklu Grand Press Photo czy Fotografie Gazety Wyborczej. W dniu, w którym ogłoszono wyniki konkursu World Press Photo nie mogę nie wspomnieć też o wydawanej co roku pozycji, która zawiera nagrodzone prace.