Co zrobić aby wyglądać korzystnie podczas telekonferencji

Ostatnie tygodnie wymusiły na wielu osobach przeniesienie spotkań do świata wirtualnego co wywołało niezwykła popularność telekonferencji przeprowadzanych prze aplikacje typu zoom. W dzisiejszym wpisie podpowiem jakich kilka zabiegów pomoże Ci wyglądać korzystniej podczas rozmów i spotkań video. Są to rozwiązania które możecie wdrożyć w swoim mieszkaniu lub biurze bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Poszukaj najlepszego światła

Przy ujęciach twarzy najlepiej będzie się sprawdzać światło rozproszone, padające z przodu lub delikatnie z boku. Unikaj światła zza pleców – spowoduje ono, że kamera uwzględni je ustawiając ekspozycję i Twoja twarz będzie ciemna. O ile to możliwe polecam skorzystanie z naturalnego światła słonecznego wpadającego przez okno. Pamiętajmy jednak aby nie było to ostre, bezpośrednie światło słoneczne gdyż takie będzie podkreślać niedoskonałości cery.

jak wyglądać korzystnie podczas rozmowy wideo i wideokonferencji
Unikaj światła zza pleców – spowoduje ono, że kamera uwzględni je ustawiając ekspozycję i Twoja twarz będzie ciemna

Przy poszukiwaniach miejsca z najlepszym światłem warto korzystać z kamery w telefonie – możecie z nią wygodnie chodzić po całym mieszkaniu i mieć natychmiastowy podgląd.

Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego światła można sobie pomóc poprzez doświetlenie twarzy lampką umieszczoną za kamerą. Nie będzie to może rozwiązanie idealne ale niekiedy może uratować sytuację.

Znajdź najkorzystniejsze ustawienie kamery

Przede wszystkim unikaj pokazywania twarzy z dołu. Jest to perspektywa, która pokazuje twarz w sposób wyjątkowo niekorzystny. Dodatkowo kierując twarz do tak usytuowanej kamery powodujemy powstawanie wałków pod brodą i przymykamy oczy – obu tych rzeczy chcemy unikać.

Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie obiektywu na wysokości oczu. Aby to zrobić warto postawić laptopa na specjalnym podeście, a jeśli go nie posiadasz to chociażby na stercie książek lub innym podwyższeniu. Pamiętaj też aby nie ustawiać kamery zbyt blisko twarzy – obiektywy umieszczone w telefonach i komputerach mają szeroki kąt widzenia co powoduje, że przedmioty blisko nich ustawione ulegają mocnym zniekształceniom.

prawidłowe ustawienie kamery podczas telekonferencji
Ustaw kamerę na wysokości wzroku lub odrobinę wyżej niż oczy – to najkorzystniejsza perspektywa

Uporządkuj przestrzeń pokazaną w kamerze

Pamiętaj, że oprócz Ciebie w kamerze widać nieco więcej. Oczywiście o ile nie planujesz podczas telekonferencji chodzić z komputerem to nie trzeba sprzątać całego domu to jednak przestrzeń wokół Ciebie powinna być chociaż trochę ogarnięta. Prawdopodobnie Twoi rozmówcy również pracują z domu i nie spodziewają się eleganckiej przestrzeni biurowej w tle jednak nadal warto poświęcić chwilę na drobne porządki.

Pamiętaj o odpowiednim stroju, ułożeniu włosów i makijażu

Wybierając strój staraj się trzymać standardów utrzymywanych w pracy w normalnych warunkach. Kiedy Twoi rozmówcy wiedzą, że pracujesz z domu możesz pozwolić sobie na nieco mniej oficjalny strój jednak trzeba uważać aby nie „wyluzować” za bardzo. Jeżeli na rozmowę ubierasz odpowiednio tylko górną część ciała to pamiętaj aby mieć pod ręką wszystko co może być potrzebne w trakcie jej trwania. Unikniesz wówczas skrępowania podczas wstawania od stołu.

Nie zapomnij o odpowiedniej fryzurze, makijażu czy przetarciu okularów przed rozmową. Siedząc w domu czasem nie dopisujemy takich detali, a to może znacząco wpłynąć na wrażenie jakie sprawimy podczas telekonferencji.

Patrz w kamerę!

Podczas wideorozmów często kierujemy wzrok na naszych rozmówców pokazanych na ekranie komputera lub smartfona. Nie jest o jednak miejsce gdzie umieszona jest kamera wiec w tym samym czasie osoby, z którymi rozmawiamy mają wrażenie, że odwracamy od nich wzrok. Staraj się utrzymać balans pomiędzy czasem kiedy patrzysz bezpośrednio w kamerę i tym kiedy patrzysz w innym kierunku.

prawidłowe ustawienie komputera podczas telekonferencji
Aby umieścić laptop na odpowiedniej wysokości skorzystaj z dedykowanej podstawki lub przygotuj ją samodzielnie (np poprzez ułożenie sterty książek)

Zredukuj ilość „przeszkadzaczy”

Pracując w domu często w naszym pobliżu znajdują się dzieci, partnerzy, zwierzęta lub inne elementy, które mogą odwracać naszą uwagę podczas rozmowy. Pamiętaj aby na czas wideokonferencji się od nich odciąć – chociażby zamykając drzwi pomieszczenia, w którym nie znajdujesz.

Pamiętaj o czytelnym dźwięku!

Ostatnia wskazówka nie jest już związana z tym jak wyglądamy podczas telekonferencji ale z pewnością pomoże w utrzymaniu profesjonalnego poziomu rozmowy.

Nie zapominajmy o tym jak podczas tego rodzaju spotkań ważny jest dźwięk. Nawet najbardziej dopracowane ustawienie kamery i oświetlenia na niewiele się zdadzą jeśli Twoi rozmówcy nie będą w stanie Cie dobrze słyszeć. Aby im to ułatwić pamiętaj o „wyczyszczeniu” dźwięków w tle – wyłącz radio, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy to zamknij okna, zadbaj aby w trakcie telerozmowy nikt z domowników nie odkurzał mieszkania lub używał innych hałaśliwych urządzeń . Warto też pomyśleć o podłączeniu do komputera dodatkowego mikrofonu. Nie musi to być specjalnie kupione do tego celu urządzenie! Już zwykły zestaw słuchawkowy od telefonu da lepsze efekty niż mikrofon wbudowany w komputer.
Dobrą praktyką jest wyłączanie mikrofonu przez wszystkich uczestników telekonferencji z wyjątkiem osoby, która w danym momencie mówi.

Powodzenia!

Pandemia przyczyniła się do dużej popularności telekonferencji i nawet jeśli wcześniej nie uczestniczyłeś/łaś w tego rodzaju spotkaniach to teraz prawdopodobnie jest to jeden z twoich głównych kanałów służących do komunikacji z współpracownikami i/lub klientami. Warto zadbać aby wideorozmowy przebiegały bez zakłóceń i umożliwiały sprawę przekazywanie informacji. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci przystosować się do nowych warunków pracy!

Komentarze

comments