Dlaczego warto mieć dobre zdjęcie w CV i na LinkedIn?

Usłyszałem dziś, że zdjęcie znajdujące się w CV nie ma właściwie wpływu na to czy uda nam się zdobyć pracę. Według osoby wygłaszającej tę opinię liczy się wyłącznie zawartość CV. Zabawne, że ta osoba przyszła do mnie właśnie po to aby zrobić sobie portret do LinkedIn. Oto moje zdanie na temat tego dlaczego warto mieć dobre zdjęcie w CV.

dlaczego warto mieć dobre zdjęcie w CV

Czy to prawda, że zdjęcie w CV nie ma znaczenia?

Moje doświadczenie mówi, że dobre zdjęcie w dokumentach aplikacyjnych i na profilach zawodowych potrafi odegrać znaczącą rolę. Zresztą podobnego zdania jest wiele osób pracujących przy rekrutacji – wiem o tym gdyż z kilkoma o tym rozmawiałem, a kilkudziesięciu kolejnym miałem przyjemność wykonywać zdjęcia na profile zawodowe. Przecież nie robili by ch sobie, gdyby nie były ich zdaniem ważne.

Dlaczego mój rozmówca twierdził, że zdjęcie nie odgrywa żadnej roli w procesie rekrutacyjnym?

Otóż uważał, że podczas procesu rekrutacji liczy się wykształcenie i doświadczenie. Dodatkowe informacje zawarte w CV, takie jak zainteresowania, pozwalają przyszłemu pracodawcy zorientować się jaki typ osobowości reprezentuje kandydat, czy lubi pracować w grupie, czy jest zorientowany na wyniki itd Zgadzam się z tym w 100%.

czy warto robić zdjęcie do cv

Więc dlaczego warto mieć dobre zdjęcie w CV?

Pamietajmy jednak, że pracodawcy często maja wielu kandydatów na jedno stanowisko. Większość z nich spełnia wymagania z ogłoszenia o pracę. Wiele z nich spełnia też dodatkowe kryteria (np. dobrze pracuje w grupie, ma dobre referencje). W pewnym momencie rekruter ma do dyspozycji kilku, kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu kandydatów, którzy właściwie tak samo dobrze pasują do stanowiska. W tym momencie zaczynają decydować z pozoru mało istotne elementy. Dobre zdjęcie w CV może świadczyć np o tym, że kandydatowi zależy na danej pracy. I w taki sposób „wygrywa” on z wieloma innymi aplikującymi.

 

 

Oczywiście to tylko jeden z wielu argumentów, które przemawiają za tym, że warto mieć dobre zdjęcie w CV. Dzięki niemu w dzisiejszej rozmowie przekonałem swojego rozmówcę, że warto zadbać o zdjęcie.

Komentarze

comments