kilka pomysłów na prezent dla fotografa

Został niespełna miesiąc do świąt Bożego Narodzenia i wszyscy powoli zaczynamy się zastanawiać nad upominkami dla bliskich. Jeśli ktoś z Twoich znajomych lub rodziny interesuje się zdjęciami to być może mogę Ci pomóc przy znalezieniu prezentu dla fotografa.

Zrobić prezent dla pasjonata fotografii nie jest łatwo. Nie zawsze mamy pewność czy wybrany “gadżet” będzie potrzebny i wykorzystywany, czy będzie pasował do danego modelu aparatu, a czasem nawet nie wiemy do czego właściwie służy.

Właśnie dlatego ta lista jest nieco inna niż większość podobnych. To nie zwykły spis prezentów, a raczej ogólne pomysły na akcesoria, które mogą być przydatne dla fotografa. Z konkretnymi przykładami.

 

Podstawy czyli standardowe drobiazgi przydatne każdemu fotografowi, niezależnie od stażu czy rodzaju uprawianej fotografii.

1. Karty pamięci – nie jest to najbardziej wyszukany prezent ale z pewnością zawsze przydatny. Im większa pojemność karty i szybszy transfer danych tym lepiej.

2. Zapasowe baterie – ponownie nic wymyślnego. Możesz mieć jednak pewność, że taki prezent nie będzie się kurzył na półce.

3. Dysk twardy. Współcześnie niemal każdy zainteresowany zdjęciami robi mnóstwo ujęć. Zewnętrzne dyski twarde to idealne miejsce na przechowywanie fotograficznych wspomnień z wakacji czy stworzenie kopii zapasowej najważniejszych zdjęć.

4. Torba fotograficzna. Wybranie torby idealnej nie jest prostym zadaniem ale zawsze można znaleźć taka, która będzie przydatna. Można też rozejrzeć się za plecakiem na sprzęt fotograficzny.

5. Czytnik kart pamięci. Poszukaj dobrego, markowego. Tylko taki zapewni bezpieczne i szybkie kopiowanie zdjęć.

6. Szara karta kodaka. Drobiazg, który ułatwi ustawienie poprawnego balansu bieli, a tym samym przyspieszy obróbkę zdjęć.

 czytnik i karta pamięci

Niecodzienne aparaty. Jeśli fotograf posiada wszystkie standardowe akcesoria to możesz go zaskoczyć kupując niezwykły aparat.

7. Polaroid. Stary – analogowy lub współczesny – cyfrowy. Każdy z nich pozwala cieszyć się wywołanym na papierze zdjęciem w kilka minut po jego zrobieniu.

8. Holga. Bardzo popularny ostatnimi czasy aparat do lomografii czyli zdjęć o niezwykłym charakterze robionych na filmie.

aparat fotograficzny holga

Środki czyszczące – kolejna grupa prezentów dla każdego. Niezależnie od tego jakim aparatem robisz zdjęcia aparat i obiektywy zawsze są narażone na kurz i inne nieczystości

9. Szmatka do optyki – idealna do wycierania soczewki zakurzonego obiektywu

10. Gruszka – służy do czyszczenia matrycy aparatów cyfrowych.

 

Programy do obróbki fotografii – w erze fotografii cyfrowej nie sposób pominąć pracę fotografa przy komputerze.

11. Adobe Lightroom – stosunkowo tani, a mimo to zaawansowany i wart polecenia program do obróbki zdjęć.

 adobe lightroom

Książki, albumy i czasopisma. Nie sposób wymienić wszystkich. W każdej większej księgarni znajdziesz półkę z książkami i czasopismami dotyczącymi fotografii. Przyjrzyj się jej bliżej, a bez problemu znajdziesz coś odpowiedniego. Pamiętaj aby wcześniej sprawdzić co ma już na półce obdarowywana osoba!

Lampy błyskowe, obiektywy. Każdy fotografujący zawsze chętnie przyjmie takie prezenty. Wiążą się one jednak najczęściej z większymi wydatkami więc lepiej skonsultuj zakup aby wybrać przedmiot, który będzie spełnieniem marzeń.

Powodzenia w wybieraniu prezentów dla Waszych bliskich-fotografów !!

Komentarze

comments