jak robić lepsze zdjęcia – poszukiwania inspiracji

Znanym sposobem na poszukiwanie nowych pomysłów jest rozglądanie się, znajdywanie czegoś co nas inspiruje i szukanie odpowiedzi na pytanie “dlaczego właśnie to?”.

U mnie proces ten wygląda najczęściej dokładnie odwrotnie czyli poprzez krytykę tego, co mnie w żaden sposób nie rusza.

Oto przykład:

Codziennie oglądamy setki różnych zdjęć – na banerach reklamowych, w reklamie, na facebooku, na blogach. Co Cię nie interesuje i pozostawia obojętnym ? Dlaczego błyskawicznie przewracasz stronę w gazecie i przeskakujesz wzrokiem do następnego obrazu ? Piszę oczywiście o zdjęciach, które nie wzbudzają żadnych emocji, a nie o tych na które reagujesz negatywnie.

Przyjrzyj się bliżej kilku fotografiom, koło których przechodzisz obojętnie. Poszukaj czegoś co je łączy i powoduje brak zainteresowania.

Może to być źle wykorzystane światło, nieciekawa kolorystyka, nudny kadr lub nieinteresująca poza modela/modelki. Powodów może być wiele, poszukaj ich i postaraj się je nazwać. Jak już je poznasz i dokładnie określisz zrób co możliwe aby uniknąć ich na swoich zdjęciach.

 

wyjątkowo nieudane zdjęcie z maratonu we Wrocławiu

Powyżej – wyjątkowo nieudane zdjęcie z wrocławskiego maratonu: nieprzemyślana praca ze światłem i kolorem, mnóstwo elementów odwracających uwagę odbiorcy fotografii, zawodnik na którego kieruje się wzrok nie jest szczególnie ciekawym obiektem. Skośny kadr (istna plaga wśród początkujących fotografów!) tylko potwierdza, że fotografując nie bardzo wiedziałem co robię. Zdjęcia nie uratowała nawet obróbka. Chociaż nie brakuje tu elementów, które są charakterystyczne dla moich zdjęć to aż wstyd się przyznać, że zrobiłem takie ujęcie.

 

Za każdym razem gdy ten nieatrakcyjny element pokaże się przed Twoim obiektywem powstrzymaj się przed naciśnięciem spustu migawki. Stwórz interakcję z fotografowaną osobą, która sprawi, że problem zniknie. Zmień kąt, z którego robisz zdjęcie lub pomyśl o innym oświetleniu i zrób zdjęcie dopiero gdy będziesz pewien, że znalazłeś rozwiązanie. Oczywiście takie ćwiczenie z początku wymaga dyscypliny i czasu jednak później stanie się Twoim kolejnym narzędziem przy fotografowaniu, które pomoże sprecyzować Twój styl.

Przepis na to jak robić lepsze zdjęcia jest prosty – krytykuj fotografie (swoje i innych), szukaj sposobów na wykonanie lepszego ujęcia. Myślę, że to bardzo dobra rada w czasach gdy jesteśmy zewsząd zalewani masą mizernych kadrów.

Komentarze

comments