10 największych zalet pracy fotografa ślubnego

Praca fotografa ślubnego to ostatnio bardzo popularne zajęcie – zarówno wśród osób prowadzących firmy fotograficzne jak też osób pracujących na co dzień w całkiem innych branżach.

Dziś chciałbym podzielić się z Wami tym, co najbardziej mnie kręci w fotografii ślubnej.

1. Niesamowite wydarzenie obserwowane z bliska

Każdy ślub to wielkie wydarzenie, a fotograf jest jedną z niewielu osób, które uczestniczą w nim od samego początku. Od rana towarzyszy Pannie Młodej w przygotowaniach, jest na wyciągnięcie ręki Pary Młodej w czasie uroczystości kościelnej, obserwuje gości na zabawyie weselnej. Tak ekscytujące momenty nie pozwalają fotografowi pozostać obojętnym i sprawiają, że każdy kolejny ślub jest niezwykłą przygodą.

2. Możliwość rozwijania różnorodnych umiejętności fotograficznych

W dniu ślubu fotograf ma niecodzienne zadanie do wykonania. Na przestrzeni kilkunastu godzin robi bardzo różnorodne rodzaje zdjęć:

reportażowe – uwiecznia wszystkie ważniejsze momenty, w których uczestniczy Młoda Para – należą do nich m. in. przygotowania, błogosławieństwo, wejście do kościoła, składanie przysięgi małżeńskiej, wyjście Pary Młodej z kościoła, składanie życzeń, pierwszy taniec, toasty, krojenie torta, podziękowania dla rodziców, oczepiny…

portrety – w tym dniu trzeba pamiętać aby sportretować najważniejszych uczestników wydarzeń – Państwa Młodych, ich rodziców, chrzestnych, rodzeństwo i najważniejszych gości

zdjęcia detali – fotograf nie możne zapomnieć o fotografiach przedstawiających takie elementy jak suknia i buty Panny Młodej, obrączki, bukiet, wystrój kościoła i sali weselnej

Wszystkie te ujęcia wykonywane są przy bardzo różnorodnych warunkach i w różnych  miejscach, niekiedy przy świetle naturalnym, a kiedy indziej przy wykorzystaniu lamp błyskowych. Dobry fotograf ślubny musi szybko radzić sobie z niesprzyjającymi sytuacjami, przewidywać zachowania uczestników zabawy i właściwie pokazać decydujące momenty.

Takie ograniczenia, na które natrafia fotograf każdorazowo są inspirującym wyzwaniem, które pozwala rozwinąć umiejętności.

3. Praca pod presją.

W Wielkim Dniu nie ma czasu na powtórki. Jeśli fotografowi “nie podejdzie” oświetlenie w kościele nikt nie przełoży uroczystości, a plan przygotowań Panny Młodej nie przewiduje kilkukrotnego wkładania sukni.  Fotograf ślubny nie może też liczyć na sprzyjającą pogodę lub niezawodność aparatu.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że praca w dniu ślubu nigdy nie jest pozbawiona dreszczyku emocji i pewnych ilości adrenaliny.

4. Opowiadanie historii

Fotograf jest zazwyczaj jedyną osobą, która jest w stanie obiektywnie opowiedzieć historię ślubu. Dzięki temu, że nie jest członkiem rodziny potrafi bez emocji spojrzeć na przebieg wydarzeń.

Samo tworzenie fotoreportażu uważam za fascynujące. Gdy pomyśle o tym, jak duży wpływ mają zdjęcia na wspomnienia nowożeńców za kilkanaście kilkadziesiąt lat …

5. Niesamowici ludzie

Mało kto ma okazję spotykać tak wiele osób jak fotograf. W tym szczególnym dniu fotograf wymienia parę słów z minimum kilkunastoma osobami, a nierzadko z kilkudziesięcioma. W tej grupie ludzi zawsze trafia się ktoś szczególny, z kim chce się dłużej porozmawiać.

Z samą Parą Młodą fotograf spotyka się kilka razy jeszcze przed ślubem, następnie spędza cały dzień w ich najbliższym otoczeniu i jeszcze kilka godzin podczas pleneru. Ten czas zdecydowanie wystarcza aby nawiązać znajomość z Młodymi. Niekiedy ta znajomość przeradza się w bliższą relację, która trwa jeszcze długo po ślubie.

6. Bycie własnym szefem.

Praca na własny rachunek to kolejna zaleta pracy fotografa. Sam sobie wyznacza zadania, ustala godziny pracy. Szef, który wiecznie narzeka na pracowników potrafi mocno zdemotywować – tu nie ma tego problemu ;)

7. Nowe miejsca.

Fotograf ślubny zdecydowanie nie może narzekać na monotonię jeśli chodzi o miejsce pracy.

Jednego dnia fotografuje uroczystość w nieznanym do tej pory kościele w rodzinnej miejscowości, kilka tygodni później wyjeżdża na drugi koniec kraju. Ta praca zdecydowanie związana jest z poznawaniem nowych miejsc – chociażby w celu robienia zdjęć plenerowych w coraz to nowym otoczeniu.

8. Fotografowanie ludzi w pięknym momencie życia.

Ślub to zdecydowanie jeden z piękniejszych momentów w życiu. W tym szczególnym dniu nie brakuje pozytywnych emocji i wzruszeń. Często jest to czas, w którym młodzi ludzie opuszczają rodzinę aby zamieszkać “na swoim” wraz z ukochaną osobą.

Obserwowanie szczęśliwej Młodej Pary w tym momencie życia dodaje energii!

9. Praca, która pozostanie na długo

Świadomość tego, że efekty naszej pracy pozostają pamiątką na całe życie jest wspaniałym uczuciem. W przeszłości zdarzało mi się pracować w kilku miejscach, na różnych stanowiskach. Mało która praca dawała satysfakcję związaną z tym, że to co zrobię ma dla kogoś większe znaczenie.

10.  Nowe wyzwania.

Każde zlecenie to nowe wyzwanie.

Czasem takie wyzwania stawia przede mną sam klient poprzez stawianie konkretnych oczekiwań co do zdjęć lub sposobu pracy, innym razem sam wyznaczam sobie cel, który chcę osiągnąć.

Realizacja tych zadań motywuje do stawianie sobie kolejnych i kolejnych…

 

Komentarze

comments