7 powodów dlaczego wolę obiektywy stałoogniskowe

Wielu znajomych i klientów gdy chce kupić aparat fotograficzny pyta mnie jaką firmę i jaki model polecam. Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na takie pytania, tym bardziej że za każdym razem osoba pytająca planuje wydać inną kwotę.

Z obiektywami jest już nieco łatwiej. Często staram się zachęcać do kupienia obiektywów stałoogniskowych – chociaż z pozoru wydają się mniej praktyczne to według mnie są idealne dla osoby, która zaczyna przygodę z fotografią. Oto moja lista 7 powodów, dlaczego wolę obiektywy bez zooma:

1. Są mniejsze i lżejsze. Większość zdjęć, które robię to fotografie reporterskie. Przy kilku- lub kilkunastogodzinnej pracy z aparatem cechy takie jak waga i rozmiar nabierają znaczenia i pozwalają na dłuższą, bardziej komfortową pracę. Dodatkowo aparat z mniejszym obiektywem nie rzuca się tak bardzo w oczy i część fotografowanych osób nie zwraca na mnie dużej uwagi dzięki czemu łatwiej mi uchwycić naturalne emocje. Również dla osób, które planują używać aparatu podczas spacerów czy wycieczek rozmiar i waga nie pozostają bez znaczenia.

obiektyw stałoogniskowy i zoom - porównanie

zoom vs stałka – 17-35mm f2.8 i 35mm f2.0

2. Mniejsza dystorsja czyli zniekształcenia fotografowanych osób czy budynków.

3. Kadrowanie. Jestem przyzwyczajony do jak najdokładniejszego kadrowania zdjęć już przed naciśnięciem spustu migawki. Dzięki temu moje ujęcia są bardziej przemyślane i oszczędzam czas potrzebny na kadrowanie zdjęć na komputerze. Częste używanie obiektywów bez zooma nauczyło mnie określać co znajdzie się w kadrze  jeszcze zanim przyłożę aparat do oka. Kiedy używam obiektywów zmiennoogniskowych trudniej mi precyzyjnie stwierdzić na jakiej ogniskowej co zmieszczę w kadrze. Z tego powodu często próbuję znaleźć dogodną ogniskową zamiast po prostu chwytać chwile i robić zdjęcia.

4. Praca przy słabym świetle. Bardzo często fotografuję w pomieszczeniach i/lub podczas wydarzeń, na których klienci niechętni są częstemu stosowaniu lampy błyskowej. Dzięki możliwości ustawienia jaśniejszej przysłony nie muszę używać flesza i jestem mniej zauważany przez uczestników wydarzeń.

5. Cena. Dobre obiektywy stałoogniskowe kosztują mniej niż wysokiej klasy zoomy. Oczywiście można kupić tanie obiektywy zmiennogniskowe ale wówczas jest się zmuszonym iść na kompromis w postaci jakości.

6. Przyzwyczajenie. Od kilku lat pracuję głównie na „stałkach” i od samego początku sposób pracy jaki wymuszają dużo bardziej mi odpowiada. Po zrobieniu kilkudziesięciu tysięcy zdjęć w taki sposób dużo pewniej się czuję z takimi obiektywami.

7. Wymuszają zmianę pozycji. Część fotografów, głównie na początku nauki robienia zdjęć, nie ma nawyku zmiany swojej pozycji w stosunku do fotografowanej osoby czy wydarzenia. Obiektywy stałoogniskowe nie pozwalają na uzyskanie różnorodnych kadrów bez zmiany punktu patrzenia. A to właśnie dzięki zmienianiu pozycji i ciągłej obserwacji fotograf może zauważyć coś niezwykłego, co wyróżni jego zdjęcia z masy innych.

Oczywiście używanie zoomów ma też dużo zalet. Najważniejsze z nich to możliwość pokrycia dużo większej ilości ogniskowych czy wygoda związana z rzadszą zmianą obiektywów. Dla mnie jednak przy większości zleceń zalety obiektywów bez możliwości przybliżania przewyższają ich wady. Pozostaje jednak pytanie – co jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem ?

Komentarze

comments