„Nadodrze z pamięci” – wystawa w Łokietka 5

Portrety organizatorów wystawy „Nadodrze z pamięci”. Można było na niej obejrzeć między innymi przedmioty, które przywiozły ze sobą osoby osiedlające się na wrocławskim Nadodrzu po drugiej wojnie światowej. Pozostałe eksponaty to rzeczy, które zostały pozostawione przez rodziny niemieckie opuszczające miasto.

Głównym pomysłodawcą wystawy był Pan Roman Płatek, który marzy o utworzeniu we Wrocławiu muzeum mieszczaństwa – byłoby to pierwsze tego typu miejsce w skali europejskiej.

portrety organizatorów wystawy w Łokietka 5

Pan Roman Płatek – z wykształcenia biblioterapeuta i teolog. Działacz kultury, muzealnik i kolekcjoner. Prowadzi na Nadodrzu Czytelnię Kombatanta (przy Związku Sybiraków III RP).

Pani Bettina Harnischfeger – Niemka, autochtonka, urodzona w przedwojennym Breslau. Wnuczka ostatniego ewangelickiego pastora w Kościele Odkupiciela Axela Sommera. Po wojnie przeprowadziła się do Niemiec, do swojego „heimat” w Dolinie Baryczy wróciła w 1996 roku. Mieszka w Sułowie, gdzie prowadzi w starym gospodarstwie miejsce spotkań  oraz niewielkie muzeum.

portrety - Łokietka 5

Pani Barbara Cypiura – od urodzenia mieszkanka Nadodrza. Córka Józefa Nowaka, który pracował jako nastawniczy na Dworcu Nadodrze.

Pani Jola Mikulska – zżyta z Nadodrzem, skarbnica wiedzy o nim. Od zawsze mieszkanka kamienicy przy Chrobrego 20. Z zawodu księgowa, z pasji turystka i żeglarka, przez lata związana z wrocławskim oddziałem PTTK.

portret - uczestnicy wystawy na Nadodrzu we Wrocławiu

Maja Zabokrzycka – działaczka społeczna, od kilku lat związana z Fundacją Dom Pokoju, współzałożycielka ośrodka wsparcia Nadodrza Łokietka 5, koordynator wystawy „Nadodrze z pamięci”.

Pani Grażyna Styś  – mieszkanka Nadodrza z Łokietka 3.

Komentarze

comments